Розпочали захід спільною молитвою. З вітальною промовою виступив декан історичного факультету Ужгородського університету, кандидат історичних наук, доцент Володимир Фенич.
«Ми зібралися обговорити ті проблеми, які вже тривалий час не порушувалися», − так охарактеризував мету заходу В.Фенич.
Він також представив присутнім почесних гостей конференції.
Проректор УжНУ з науково-педагогічної роботи, доктор політичних наук, професор Мирослава Лендьел зауважила:
«Історична наука в нашому виші має великі досягнення, підтвердженням яких є й цей чудовий захід. Відбувається він у нелегкий час для нашої держави, але ж коли говорять музи, тоді мовчать гармати. Я бажаю всім плідної роботи, що дасть добрі здобутки».
Відтак надали слово ректору Ужгородської греко-католицької богословської академії ім. Блаженного Теодора Ромжі, архімандриту, доктору богослов’я о. Петру-Павлу Берешу. Він щиро дякував за запрошення організаторам конференції, згадував нелегкі часи для Греко-католицької церкви Закарпаття.
«Моя бабуся завжди говорила мені про любов, яку я повинен мати до своїх ближніх, своєї землі, до цілої України. Тільки досягши зрілого віку, я зрозумів усю цінність тих настанов.
Ужгородська церковна унія мала характер об’єднання різних національностей, тому це свято не лише для закарпатців, що мене дуже тішить. Бог передбачив, щоб ми були єдиним цілим, і це передбачення майже повністю втілилося в життя», − такими словами завершив свою промову пан Береш.
Наступним виступив прес-секретар Мукачівської єпархії Української православної церкви (Московського патріархату - ред.), кандидат богословських наук, протоієрей о.Олександр Монич. Від своїх колег він передав вітання учасникам конференції та її організаторам. За словами о. Олександра, завдання всіх присутніх – віднайти те, що об’єднує, а не розділяє.
Після привітання почесних гостей присутні мали змогу переглянути презентацію Науково-дослідного центру історично-релігійних студій «Логос». Представляла цю структуру викладач історичного факультету УжНУ Діана Штерр.
Після цього приступили до пленарного засідання. Його відкрив Володимир Фенич з доповіддю на тему «Від монастирської Церкви-Єпархії до «Церкви свого права»: Ужгородська унія та інституювання церковних спільнот ужгородської унійної традиції».
Обговорити тему й проблеми Ужгородської церковної унії приїхали представники зі Львова, Тернополя, Києва, а також закордонні гості зі Словаччини, Угорщини та Білорусі. Учасники конференції з’ясовували становище Греко-католицької церкви на Закарпатті від XV століття (заснування Мукачівської Церкви та проведення Ужгородської унії) до початку ХХІ (перебування церкви під тиском тоталітаризму, тепер – в умовах демократії). Плідна робота тривала аж до вечора.
Антоніна Чундак, Медіацентр УжНУ