Закарпатське містечко Берегове живе за мадярськими традиціями

У закарпатському містечку Берегове переважна більшість населення — етнічні угорці. Все тут, як у сусідів: термальні джерела, витончена кухня, винні погреба. Місцеві жителі переважно говорять українсько-угорським суржиком, а на вулицях та в магазинах рідко зустрінеш україномовні вивіски — все мадярською. Там навіть годинник звіряють "по Будапешту". Та все ж Берегове чудове українське містечко над тихою річкою Верке, яке здавна славиться виноробством. До того ж це міні-центр паломництва українських та угорських гурманів.

Закарпатське містечко Берегове живе за мадярськими традиціями

Від закарпатського Берегового до Угорщини якихось кілька кілометрів. Місцева молодь вечорами їздить на дискотеки до сусідів, а ті, своєю чергою, теж не минають нагоди навідатися до курортного містечка. До слова, приїздять вони часто і, як правило, сім’ями: відпочити та полікуватись. Розпещені термальними курортами угорці впевнені — склад тутешніх мінеральних джерел — унікальний. Та й оздоровлення обійдеться дешевше. А ще угорські гості в Береговому відчувають себе як на батьківщині, адже тут для них немає мовного бар’єру, швидше він постає перед українським туристом. Там майже всі дорожні вказівники, таблички з назвами вулиць, меморіальні дошки — по-угорськи і без перекладу. Замість звичних для українця “вул. Тараса Шевченка” — Sevcsenko utca. Причому більшість центральних вулиць названі іменами угорських письменників, вчених, художників. Береговці розмовляють українсько-угорським суржиком, малозрозумілим, зате дуже колоритним. Втім, мандрівнику заблукати не вийде, адже містечко невелике — все поряд.

Прогулянка українським зарубіжжям

У Береговому навіть пізно восени багряніють квіткові клумби, туристи можуть, не поспішаючи, прогулятися тихими вуличками, дивуючись різноманітністю архітектурних стилів. Костел Воздвиження Чесного Хреста — взірець сакральної готики. Він зведений у 1418 році, як і годиться, з високою баштою, готичним склепінням та контрфорсами. Крім того, деякі його архітектурні фрагменти з рисами романтики, що для території України — велика рідкість. Недалеко від нього розташований бароковий палац графа Бетлена, нині історичний музей. Імпозантний та величний має вигляд приміщення міського суду, стара українська гімназія та споруда колишнього готелю “Роял” — колони, портики, глянцева черепиця та австрійська добротність. А тутешній готель “Золота пава”, зведений у стилі “сецесії” та розташований біля самого каналу Вірке, в оточенні клумб та охайних газонів, є своєрідною окрасою містечка. В ньому знаходиться затишне кафе з фотографіями, які ілюструють історію міста та ресторан у стилі срібного століття. Тут туриста пригостять (щоправда, за “кругленьку” суму) вишуканими стравами — перепелами, зайчатиною, медвежатиною в гострому соусі, подадуть юшку з коропів, токан з бринзою, лечо та кнедлі. Хоча є в Береговому місця й демократичніші, причому за цінами, та не за якістю.

Проте містечко здавна славиться не лише смачною кухнею, а й міцними напоями. Лише вин тут десятки сортів: біле, червоне, рожеве і навіть чорне, крім того, сухе, напівсухе, десертне, з корицею, медом, гвоздикою. Ціна літра коливається від 10 до 50 грн. Хоча не єдиним вином живе Берегове. Тут є ще й відомий береговський 50-градусний самогон на меду — “спотикач”. Закусують його натуральним овечим сиром від місцевих сироварів.

Родзинка міста

Основна гордість Берегового — термальні джерела кремнієво-азото-вуглекисло-хлоридно-натрієвих вод високої мінералізації. Аналоги яких зустрічаються на Камчатці, Сахаліні, Ісландії та Новій Зеландії. Температура води береговського басейну-купальні ніколи не опускається нижче 36 градусів, а мінеральна вода надходить у нього зі свердловини 1680 м. Тутешня вода благотворно впливає на здоров’я людей із серцево-судинними недугами, варикозом, артритом, остеохондрозом, захворюваннями нервової системи. Допомагає вилікуватися від наслідків травм кісткової тканини, м’язів та сухожиль. Купатися та поправляти здоров’я в такому басейні особливо приємно не в літню спеку, а пізно восени або навіть взимку. Тому Берегове може стати непоганою альтернативою традиційним зимовим лижам та Єгипту. Ті, хто заздалегідь подбає про візу та закордонний паспорт, можуть на кілька днів поїхати на екскурсію до Угорщини — дістатися, наприклад, до Будапешта, можна всього за 3—4 години. А до найближчих колоритних “винних” містечок усього година їзди.

Туристу для нотатника

Дістатися до Берегового можна, доїхавши потягом до Ужгорода, а звідти маршрутним таксі (відстань 72 км). До Берегового можна доїхати й від Мукачева (відстань 25 км).

Нічліг на спортивній базі “Закарпаття” обійдеться приблизно в 30 грн, а в гарному готелі до 150 грн.

Курс лікування термальними водами — як мінімум 5 днів по 2 години. Ціна одного сеансу від 8 до 10 грн.

Обід в піцерії або кафе коштуватиме від 15 до 20 грн, у гарному ресторані від 50 грн.

Марина Котлубай, “Хрещатик”
14 листопада 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини