Характерною особливістю практично всіх спільнот людей, які живуть у злиднях, є відсутність у них рівного доступу до державних інститутів і служб, які захищають і відстоюють права людини. Найчастіше вони також не мають можливості в повний голос заявити про свої потреби, домагатися захисту від несправедливості, брати участь у житті суспільства і впливати на вироблення політики, яка в кінцевому підсумку буде визначати їх життя.
Згідно статистичних даних в Закарпатській області проживає 1 255 425 осіб. Переважна більшість жителів області – 63 % проживає в сільській місцевості. П'ята частина населення проживає в 192 населених пунктах області, які мають статус гірських. Окрім цього Закарпаття – найбільший в Україні регіон за чисельністю ромського населення. На території області знаходяться 128 ромських компактних поселень, загальною кількістю населення біля 100 000 осіб.
В межах реалізації проекту через впровадження широкої адвокаційної кампанії, щодо необхідності розширення можливостей отримання безоплатної первинної правової допомоги та шляхів її надання, в Закарпатській області будуть створені міські цільові програми з надання правової допомоги та міські програми зі сталого розвитку ромських громад, в рамках яких буде обрано найкращу для цих міст модель надання безоплатної правової допомоги, повідомили Закарпаття онлайн у прес-центрі Благодійного фонду «Розвиток».