На презентації проекту була присутня проректор УжНУ Мирослава Лендьел, котра зауважила, що сертифікат цієї програми знадобиться людині будь-якої професії: вчителю, журналісту, соціологу.
«Згідно із Законом про вищу освіту, університет, окрім дипломів бакалавра, спеціаліста і магістра, має право надавати своїм студентам додаткові знання. Таку практику мають деякі відомі виші України – Києво-Могилянська, Острозька академії.
Проект стартує нині й у нашому навчальному закладі. «Ромські студії» – це спецкурси вузького профілю, не обов’язкові для всіх студентів. Слухачами можуть стати охочі ужнівці різних спеціальностей».
Проректор також розповіла, що така програма для закарпатської молоді особливо важлива: часто доводиться стикатися з проблемами, які стосуються ромів. «Найперше завдання «Ромських студій» – подолати стереотипи, від котрих більшість із нас залежні з дитинства», – каже пані Мирослава.
Програма «Ромські студії» має на меті сприяти органічному залученню циганської молоді до суспільного та культурного життя країни. Водночас її завданням є формування толерантного ставлення до циганів в українському суспільстві.
Курс ромознавства містить 6 дисциплін: етногенез, історія і культура циганів України, циганський голокост (Параїмос, Калі Траш, Самударіпен), етнографія і соціологія, культурна спадщина, громадсько-політичний рух циганів.
Розробили програму та будуть викладати відповідні дисципліни кандидат історичних наук, доцент Михайло Зан, вчитель вищої категорії, відмінник освіти України Євгенія Навроцька, кандидат історичних наук Наталія Зіневич, викладач суспільних наук Мирослав Горват, магістр політології, викладач суспільних наук Петро Габрин.
Під час презентації вони розповіли присутнім про особливості кожної дисципліни, а також про вміння та навички, яких набуде студент після проходження програми.
Ішлося, зокрема, про те, що слухачі «Ромських студій» володітимуть експертними знаннями, ознайомляться з сучасними трендами в циганській тематиці, актуальність якої зростає на Закарпатті та в Україні, матимуть змогу поспілкуватися з культурними і громадськими діячами-ромами.
Навчання розпочнеться вже наступного року. А до 15 березня 2016 розробники програми планують набрати фокус-групу з 25 осіб, котрі стануть першими її слухачами.
Контактна особа – викладач суспільних наук Мирослав Горват: e-mail: romani-cher@mail.ru; телефон: 050-538-02-41.
закарпаття 2016-03-07 / 17:04:57
вИ ЦИХ КУЬТУРНИХ ДІЯЧІВ "рОМІВ" ЩОБ ТУАЛЕТИ ВИКОПАЛИ СОБІ ЩОБ НЕ СРАЛИ НА ТРОТУАРИ А ТО АНТИСАНІТАРІЯ ПОВНА!!!!!!!!!!