Золтан Жофчак і Ужгородська школа №2 — речі нероздільні.. Прийшовши працювати в альма-матер вчителем музики у 1960 році, він зумів створити з неї унікальний заклад — Авторський навчально-виховний комплекс, котрий об'єднав школу та дитячий садок.
— Ця назва зобов'язує нас постійно рухатися вперед, впроваджувати новітні методи навчання і виховання. У1991 році, коли мені запропонували створити та очолити авторську школу, ми почали експериментувати викладання загальноосвітніх предметів у поєднанні з музикою. У школі були відкриті клуби любителів мистецтва, ми ввели «Мистецтво» як головний предмет із першого по одинадцятий класи. Наша школа перша у місті запропонувала нову альтернативну педагогіку, альтернативні програми викладання музичної освіти, основ світової культури, риторики, театральної педагогіки. Кожен учитель виступає автором власної програми виховання. У нас усіх одна мета й одне завдання -довести, що багато чого можна досягти, якщо правильно виховувати дитину. Тим більше, якщо виховний і навчальний процес тісно пов'язаний із мистецтвом, тобто прекрасним. Взагалі, я вважаю, що головним завданням школи є розвиток у кожної дитини творчих здібностей. Саме для цього ми використовуємо мистецтвознавчі предмети, за допомогою яких можна кожну дитину розвивати як творчу особистість, розкрити її обдарованість саме у тому, до чого у неї є здібності, - розповідає керівник закладу.
Ще одна особливість АНВК - дитсадок, створений при школі. «Дошкільні роки мають вирішальне значення для розвитку дитини, у той час як у більшості дітей вони просто пропадають. Виховання дитини - це наступність, неперервність. Адже лінгвістичні можливості у дітей найкраще проявляються у віці від 3 до 5 років, просторові уявлення - у 4 роки, музичні та математичні - після 5-ти років, - стверджує Золтан Золтанович. - Тому в нашому дитсадку діти вчать три мови (рідну, мову національних меншин та іноземну), отримують математичну, музичну та спортивну освіти. Ці діти живуть і навчаються в окремому приміщенні, де знаходяться також перші і другі класи. Тому дитина після садка не потрапляє у невідомий світ школи, і вступ до школи не є зламним, травмуючим моментом у житті школи. Думаю, це важливий психологічний фактор: дитині не потрібно адаптуватися до нового способу життя.
Такий підхід до навчально-виховного процесу, в основі якого лежить розвиток духовності в особистості, використання народних традицій, обрядів та звичаїв тощо, дав свій результат. Нині АНВК входить до сотні кращих шкіл України. У школі діє 13 театрів - від театру мод до театру балету, студія прикладного мистецтва, Мала академія мистецтв із акцентом на закарпатську етнографію.
Гордістю школи є відомий в Україні та за її межами лауреат багатьох міжнародних конкурсів - учнівський хор «Едельвейс» під керівництвом самого Золтана Жофчака. «Любов до музики в мене від матері, - каже Золтан Золтанович. - Хоч вона мала шість класів освіти, проте грала у самодіяльному театрі, співала у церковному хорі. А в шість років дід зробив мені неймовірний подарунок - акордеон. З того часу я й вирішив - неодмінно стану музикантом. Та батько вимагав, щоб я отримав «справжню освіту», тому й вступив на фізико-математичний факультет Львівського держуніверситету, після закінчення якого працював учителем у Середньому, що на Ужгородщині. Оскільки бажання отримати музичну освіту не пропало, то паралельно вчився у музучилищі. Із 1960 року почав працювати вчителем музики в Ужгородській середній школі №2, де працюю й досі...»
.. .3 того часу пройшло майже півстоліття. Шлях педагога й музиканта дав Золтану Жофчаку можливість реалізувати себе як особистість. За 54-річний педагогічний стаж він отримав чимало регалій - від подяк до заслуженого вчителя України. Нещодавно до цього списку додалася ще одне почесне звання - «Народний вчитель України», котре присвоїли лише чотирьом педагогам в Україні. Цими державними нагородами за вагомий особистий внесок у розвиток національної освіти, багаторічну сумлінну працю і високий професіоналізм освітян нагороджували вперше. До речі, посвідчення про присвоєння почесного звання «Народний вчитель» у Золтана Жофчака — під номером 2. Така от магічна цифра...