Роботи ведуть безперервно, працюють в кілька змін по 8 годин. Розчистку проводять завдяки вибухівці. Підривають по кілька разів на добу, а далі розчищають каміння.
Анатолій Ланін, керівник проекту будівництва Бескидського тунелю
Идём взрыванием. Здесь в 30 метрах от сюда находится еще и действующий тонель – ювелирная работа. 100 лет это гарантия, но мы росчитываем что и 1000 простоит.
Наразі один із найскладніших етапів – будівництво виходу з тунелю. Будують під пильним наглядом фахівців з Австрії. Технологію, за якою будують, в Україні використовують вперше. До цього так будували тільки в Європі.
Олександр Папог, представник австрійської фірми
Производится взрыв, потом откатка породы и потом укрепление тунеля. Здесь за каждый цикл мы укрепляемся на 3 метра. После откаткы – тут же укрепляются породы, ставятся металические арки, льем бетон и цикл повторяется.
Роботи тривають вже два роки. Аби просунутись вперед на три метри, будівельникам треба 400 кілограмів вибухівки. Підривають по кілька разів на день, але лиш тоді, коли дозволяє Укрзалізниця, бо поруч щодня проїжджає з десяток потягів.
Віктор Луці, респіраторщик
В процесі вибуху утворюються шкідливі гази, є вентиляційна труба в тунелі, яка то все видуває. Але ми все мусимо перевіряти і заміряти. Якщо повітря чисте, то запускаємо працювати людей, якщо ні, то чекаємо і заміряємо ще раз.
На щастя, за 2 роки роботи жодного нещасного випадку на будівництві не було. Все через надсучасну техніку, яку використовують, та технології, яких дотримуються.
Загальна вартість проекту нового Бескидського тунелю – 102 мільйони євро. Цей проект називають найбільш значним елементом транспортної інфраструктури України, що створюється за роки незалежності.