Територіальне управління Держгірпромнагляду по Закарпатській області: Як до нас доходить газ?

Себто, чи безпечно? Скажу відверто: рідко над цим замислювалась. Спалахнула горілка на плиті, запрацювали котел чи колонка – ну й слава богу! Наразі ж пригадалася розповідь знайомого, з яким трапилась річ абсолютно не тривіальна, проте, як показує життя, така, що може статися з кожним із нас. Хоч, як відомо, завдяки ГРС та ГРП, що “перетворюють” високі тиски в газотранспортній мережі на середні та низькі, такий випадок скоріше виняток, ніж правило, проте – сталося ж: високий тиск, порвавши мембрану, що захищала приватну оселю, спричинився до аварійної ситуації. Добре, що люди вдома були, тож не зазнали майнових збитків, а відбулися переляком. Легким, за звичкою, його й сьогодні назвати язик не повертається! Чому таке стається і які ризики нам гарантовані наявним станом справ у галузі газозабезпечення? З огляду на трагедію в Дніпропетровську, завдання дати вичерпну та об’єктивну відповідь на запитання - чи дотримуються режимів газопостачання споживачів у регіоні ? - отримали серед інших і працеохоронці Закарпаття. А щоб акція пройшла “с чувством, толком и расстановкой”, а не перетворилася на ще одну кампанію, про яку відзвітували і забули, перевірки будуть грунтовними і триватимуть місяць. Дрібні порушення, виявлені наглядовцями, усуватимуться відразу; більш серйозні – тягнутимуть за собою заборони, призупинки, штрафні санкції. Поряд з цим виявлятимуться “вузькі” місця, тобто ставитимуться на облік морально застарілі та фізично зношені газорозподільчі станції та газорегуляторні пункти з метою їх якнайшвидшої реконструкції. А також порушуватимуться проблеми, що ставлять під найменший сумнів надійність шляхів надходження газу до наших осель. Все – для безпеки споживача, збереження його здоров’я та життя...

Територіальне управління Держгірпромнагляду по Закарпатській області: Як до нас доходить газ?

Кадри, що не вирішують нічого

- У цій вибухонебезпечній - в прямому і в переносному сенсі цього слова - галузі, - констатує начальник Державної інспекції охорони праці та промислової безпеки Богдан Дорош, - ми, на жаль, зустрілися й з такими. Як інакше можна оцінити кваліфікацію головного інженера Мукачівської філії ВАТ “Закарпатгаз” Ярослава Пукшина, коли на  ввіреному йому об’єкті – ГРП№8, що на вул. Окружній – виявлене порушення, що так чи інакше могло призвести до надзвичайної ситуації?

Потребував негайної заміни гідрозатвор.  “Операції” такого характеру  на початку опалювального сезону дуже хотілося б уникнути, та невідомо, як поведе себе несправна складова в моменти підвищення тиску в мережі. Дозволити працювати такому ГРП – усвідомлений ризик.

- Ми призупинили експлуатацію згаданого об’єкта і запросили на спільну нараду керівництво ВАТ ”Закарпатгаз”, - поділився подальшими кроками начальник Територіального управління Держгірпромнагляду по Закарпатській області Михайло Саварин. – Наголосили на нововведеннях: відтепер наглядове відомство знову наділене повноваженнями з технічного розслідування обставин та причин аварій, що пов’язані з використанням газу у побуті,  а вся відповідальність у випадку  надзвичайної ситуації на підпорядкованих об’єктах покладається на власників газорозподільних мереж та керівників спеціалізованих підприємств газового господарства. І крига скресла: буквально за пару днів було замінено непрацюючий гідрозатвор, усунено численні дрібні недоліки - повірено манометри, опломбовано запірні пристрої на байпасі, обладнано пожежний щит та грозозахист. Хоча, ясна річ, кадри, що сповна виконують свою місію, мали б подбати про все це самостійно і заздалегідь. Але, якщо порівнювати кадрову ситуацію, що була у газопостачальній галузі, до прикладу, у 80-их роках минулого століття, з тією, що є сьогодні, то зрозуміло одне: виконувати відповідальну місію практично нікому, старий потенціал втрачено, про надбання нового ніхто вчасно не потурбувався...

Відкриттям зі знаком мінус стали й результати перевірки  у Перечині. Тут теж довелося призупиняти роботу ГРП№2, на якому, окрім дрібних порушень, не працював запобіжно-запірний клапан, що могло призвести до потрапляння в  мережу газу не передбачуваного рівня із загрозою аварійними ситуаціями аж до вибухів. Та дивуватися наглядовці вже не стали: такий стан справ допущено не з халатності, а  через те, що господарством тут керують не газовики - економісти за освітою.

- Як виняток у нас є випадки, коли  газовиками працюють люди з іншою фаховою підготовкою, але технічного напрямку і з багатим практичним досвідом. Як правило ж, газозабезпечення – дуже специфічна галузь, що потребує спеціальних знань, – наполягає Михайло Саварин. – Та на скільки реально вимагати підготовлених кадрів, коли спеціалізовані підприємства газового господарства в регіоні  частіше забезпечені ними на 25, 40, 60%% і рідко де - на 100%? Питання риторичне...

Гроші, яких не вистачає завжди

Перевіряти ГРС у Чопі – суцільне задоволення, - ділиться враженнями головний  інспектор Державної інспекції з охорони праці та промислової безпеки Людвиг Андращук. – Оператор Валерій Пишний на цьому за останнім словом науки і техніки обладнаному об’єкті, як у Бога за пазухою. Засоби індивідуального захисту, спецодяг та спецвзуття – в повному комплекті, схема дій  у випадку надзвичайної ситуації - на моніторі комп’ютера завжди перед очима, щось випустив з уваги – розумна апаратура підстрахує... Так би усюди! Та усюди, на жаль, поки що далеко не так... Хоча скажи комусь, що Закарпатське лінійне виробниче управління магістральних газопроводів – на фоні інших багате  підприємство з дбайливим господарем – теж має потребу в грошах, зокрема, на заміну морально застарілого та фізично зношеного обладнання, той хтось неодмінно здивується: бути не може!

Але, до прикладу, ГРС в Геївцях, збудована років 30 тому, сьогоднішнім вимогам  ніяк не відповідає. Хоч і оператор тут - людина знаюча, господарська рука якої у всьому помітна, та гарантувати стовідсотково ефективні у випадку аварії дії, не може.

- Аварійна ситуація! Телефонуйте! – наказує перевіряючий.

Оператор безпомічно розводить руками:

- Я вже повідомляв керівництву: телефон не працює, до нас додзвонитися можна, а від нас – ні...

- А як же повідомите?

- Побіжу в село, додому...

Оце так!  Начальник служби контрольно-вимірювальних приладів підприємства Олександр Фучко, супроводжуючи перевіряючих підпорядкованими йому об’єктами, не втомлюється пояснювати: у Зняцеві котел в одному  з оператором крихітному приміщенні, але ж незабаром планова реконструкція – все зробимо за сучасними вимогами,  в Поладь-Комарівцях не розроблена методика контролю за попаданням в навколишнє середовище одоранту на робочому майданчику вузла одоризації газу; на Ужгородській ГРС план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій не регламентує дій оператора на випадок відсутності зв’язку з диспетчером ЛВУМГ. Ці і решта з 24 виявлених  працеохоронцями порушень будуть, звичайно, усунуті, але з модернізацією ГРС – стовідсотково! Сьогодні ж таке оновлення “влітає” в солідну копієчку, і навіть  міцним суб’єктам господарювання не завжди по кишені...

Як “значну” розцінює підготовку до роботи в осінньо-зимовий період ВАТ “Закарпатгаз” головний інженер підприємства Ігор Багрій. І це при тому, що на капітальні ремонти об’єктів газозабезпечення з запланованих 1878 тис. грн. освоєно тільки 432, 67 тис. грн.; замінено 1,5 км газопроводів, що забрало понад118 тис. грн.; капітально відремонтовано газових мереж на майже 22 тис. грн... Навіть невтаємниченому у справи газозабезпечення закарпатського споживача зрозуміло: крапля в морі. Адже на зорі газифікації регіону в цю справу вкладалися набагато солідніші кошти. До того ж, термін експлуатації мереж – 30-35 років – давно збіг. Тоді чи варто дивуватися позаштатним ситуаціям? Вони абсолютно можливі, наприклад, на ГРП в Горянах чи в самому центрі Ужгорода, біля площі Петефі, бо абсолютно доступні як “бомжам”, так і людям неадекватної поведінки, яких в найнеочікуваніших місцях зустрічаємо дедалі частіше. А коли станеться щось, гадатимемо:  поломка, халатність персоналу, а, можливо, диверсія? Відповіді ж, що це дії випадкових перехожих з порушеною психікою, яким господарі  не перешкодили дістатися до об’єктів підвищеної небезпеки, не дасть ніхто...

Аварія сталася. Забудьте?

Не мине й півроку - саме так ми подивимось на пристрасті, що роздирають нині Дніпропетровськ. Що там якась вагітна жіночка з її невирішуваними проблемами, коли легко забудемо про більш ніж два десятки загиблих, стільки ж скалічених фізично і сотні травмованих морально, в очах яких ще довго читатиметься запитання: як могло таке статися?

У кабінеті начальника Територіального управління Держгірпромнагляду по Закарпатській області Михайла Саварина радяться довго й запекло.

- В Ужгородському районі проблема, - наголошує головний інспектор Людвиг Андращук, - газ до  тамтешніх сіл надходить з ГРС через ГРП з застосуванням байпасів. На морально застарілих ГРС відсутнє автоматичне відключення газового потоку в разі підвищення його тиску в мережі. Контролюється і керується оператором вручну, що, з огляду на людський фактор, може призвести до аварійних ситуацій. Ми не можемо гарантувати споживачам повну безпеку, адже час від часу, як було кілька років тому в Виноградові, реєструються випадки “невмотивованого” підвищення тиску в мережі  Подавач газу – ЛВУМГ- переконує, що це – не його проблема, він все робить за підписаною з ВАТ “Закарпатгаз” угодою. ВАТ “Закарпатгаз” теж посилається на те, що байпаси на ГРП відповідають проекту. А небезпека, ризик для життя і здоров’я , з яким у випадку аварії людина залишається сам на сам, висить над нею мечем Дамокла.

- Скільки ступенів захисту маємо на  шляху газу до споживача Ужгородського району? – наводить останній аргумент на користь потреби непокоїтись Михайло Саварин.

- Один...- чує розгублену відповідь.

-У Чорнобилі було... чотирнадцять, а аварія сталася...

Западає тиша. Кількахвилинна мовчанка народжує рішення:  проблему треба зняти, тобто зробити так, щоб система газопостачання в Ужгородському районі мала, як мінімум, три ступені захисту. Якщо байпаси на ГРП – чиясь самодіяльність, виправляти ситуацію власними силами, коли ж вони запроектовані – писати листа на проектантів...

Чим надійніше убезпечимося від біди - тим кращі уроки винесено з попередніх трагедій. Тим дієвіша про них пам’ять.

Територіальне управління Держгірпромнагляду по Закарпатській області
24 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Економіка

17:30
За січень–вересень 2024-го на Закарпатті коефіцієнт покриття експортом імпорту становив 0,93
17:38
У пункті пропуску "Лужанка – Берегшурань" запустили оформлення вантажівок
17:20
/ 5
Євроколію на ділянці "Чоп-Ужгород" не зможуть побудувати до кінця року
16:32
/ 1
У Франції відкрили перше у світі індустріальне виробництво целюлози з опалого листя на основі стартапу закарпатця Валентина Фречки
01:03
/ 8
На Закарпатті наразі перебуває 40% усього релокованого бізнесу України
20:35
На третій рік війни об'єми будівництва в Ужгороді майже втричі перевищили довоєнні показники – ЛУН
22:24
Зміни в митному законодавстві ЄС спричинили черги вантажівок перед КПП "Вишнє Нємецьке - Ужгород"
23:35
/ 1
Пов'язана із львівським бізнесменом фірма купила ще один дозвіл на видобуток мінеральної води на Закарпатті
11:11
/ 3
Посуха знищила більшу частину врожаю хурми на Закарпатті
22:05
Торік з прибутками спрацювали 73% підприємств Закарпаття
11:19
АРМА оголосила конкурс на управління ключовим логістичним комплексом Закарпаття "Термінал Карпати"
15:47
/ 2
Завершення будівництва євроколії на ділянці Чоп—Ужгород заплановано на 2025 рік
11:31
/ 1
На аукціонах "Земельного банку" за суборенду землі на Закарпатті ціна за гектар сягла майже 10 000 грн
00:59
/ 3
Підняття мінімальних роздрібних цін на вино стане подарунком для продавців "лівого" вина – Гарновдій
14:59
/ 3
Триває активна фаза будівництва євроколії між Чопом та Ужгородом – "Укрзалізниця"
11:13
Через закарпатську митницю найбільше експортують зерно та деревину, а імпортують - легковики та вантажівки
15:01
Цьогоріч на Закарпатській митниці найбільше податків сплачено за ввезення автомобілів, моніторів і проєкторів, телефонів та водонагрівачів
13:47
/ 1
Індустріальний парк на Берегівщині, один з трьох в Україні, отримає державні 148 млн грн на будівництво залізничних колій та електричної інфраструктури
16:31
З початку року на Закарпатті ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 3,3%
16:18
У серпні споживчі ціни на Закарпатті зросли на 0,6%
01:28
З Харківщини на Закарпаття релокувалися 11 компаній корпорації родини Шуфані
20:51
/ 2
В Ужгороді будують завод із виробництва лікарських препаратів з плазми крові
20:22
/ 2
На Закарпатті за рік податкові надходження від туристичної галузі зросли на 45%
20:43
На Закарпатті запрацював "сухий порт" "Термінал Чорнотисів"
13:52
Кооператив із Закарпаття третину врожаю яблук продав у Європу
» Всі новини