Так, лише з початку жовтня в Закарпатті грибами отруїлося п’ятеро людей, серед яких й одинадцятирічний підліток із с. Полянська Гута, що на Перечинщині. Хлопчина збирав дари природи в лісі неподалік населеного пункту, де мешкає. До отруєння призвели отруйні пластинчасті гриби «зонтики». Статистика свідчить, що саме їх найчастіше сприймають за їстівні печериці та сироїжки.
Факт отруєння невідомими грибами зафіксовано й на Мукачівщині. 53-річний місцевий мешканець назбирав недоброго «лісового м’яса» в лісі поблизу с. Клиновець Мукачівського району й у важкому стані потрапив під опіку лікарів, котрі таки зуміли вирвати потерпілого з пазурів смерті.
Днями в обласному центрі заручниками сумнівних грибів стало троє ужгородців: 59-річна жінка та її донька разом з чоловіком. За висновками фахівців санепідемстанції люди отруїлися (середня ступінь) печерицями, які назбирали в лісі поблизу мікрорайону «Шахта», що в обласному центрі.
Безперечно, гриби – це дарунок лісу, але водночас вони є продуктом харчування. Методи, завдяки яким на наш стіл потрапляють гриби різні. Однак дуже важливо в будь-якому випадку, щоб не виникало жодних сумнівів щодо їх якості, а значить мати впевненість, що гриб не отруйний. Для цього університетів не треба проходити. Передусім слід ознайомитися не лише з їстівними, а й з отруйними грибами, навчитися розрізняти гриби-двійники, не збирати їх в межах промислових зон та поблизу автодоріг. Тоді ви не станете жертвами токсинів, алкалоїдів та сполучень важких металів, які містяться в недобрих грибах. Прикро, що багато людей роблять висновки щодо цього лише на основі свого гіркого досвіду.
Правда, Закарпаття не належить до тих регіонів, де випадки отруєння грибами стаються часто (перед тут веде степова зона України – Луганщина, Дніпропетровщина та Харківщина), але, скажімо, і задніх не пасе. Особливо непокоїть те, що за останні три роки вперше зареєстровано летальні випадки отруєнь населення області, причому серед них – діти.
Щоб таких випадків не траплялося, фахівці Головного управління МНС України в Закарпатській області вважають єдино правильним способом профілактики грибних отруєнь вміння розрізняти їстівні та отруйні гриби. До слова, сьогодні в Українських Карпатах росте 26 видів “поганців”, на які реально натрапити від ранньої весни до пізньої осені, а скуштувавши їх, можна і на той світ “загриміти”. Якщо поталанить вижити, то процес лікування буде довготривалим і тяжким.