В обласному скансені в Ужгороді сьогодні презентували сувенірні листівки «Традиційний народний одяг та вишивка Закарпаття». Сувенірний продукт створювався упродовж кількох місяців на кошти від конкурсу міні-грантів у рамках семінарської програми, в якій музей став одним із переможців.
Як зазначала під час презентації листівок ініціатор проекту Тетяна Коцан-Сологуб, ідея проекту полягала у створенні сувенірного продукту, який, разом із тим, мав би також і практичне значення. Тож після тривалої та кропіткої роботи в одному з місцевих видавництв після кількох місяців проектування, фотозйомки та відбору строїв, характерних для кожного з районів Закарпаття, вийшли двосторонні картки: з однієї сторони розміщено фото пари у народному вбранні того чи іншого району, на звороті – схема автентичної вишивки, зображеної на листівці.
Як розповіла Тетяна Коцан-Сологуб, процес підготовки листівок до другу мав кілька етапів. Спочатку відбирались 16 пар строїв – жіночі та чоловічі – у котрі вбиралися предки закарпатців у різних районах. Опісля професійний фотограф Ярослав Макар здійснив фотосесію, фотографуючи моделей у народному одязі попарно. Позували ж для листівок студенти історичного факультету УжНУ.
А вже у співпраці з видавництвом здійснювалося комп’ютерне «схемування» автентичної давньої закарпатської вишивки.
Комплекти листівок вийшли у світ тиражем лише у 600 примірників. Тож, як зазначив під час презентації історик, професор УжНУ Сергій Федака, з огляду на «приреченість видання на успіх та попит», очевидно, що вже найближчим часом листівки доведеться довидавати додатковим тиражем.
Тетяна Кашуба, Закарпаття онлайн