У будинку він був із сестрою, вона ж викликала "швидку", машина помчала чоловіка в районну лікарню. Також сестра зателефонувала, як каже Віталій, до свахи, котра має 35 років стажу медика. Та знайшла відрізані пальці і вони у банці поїхали навздогін за господарем.
У Міжгір'ї лікарі вирішили відправляти Віталія в Ужгород, в обласну лікарню. Як належить обробили пальці, зателефонували "столичним" колегам і ті вже готували операційну. Дорога в обласний центр із Колочави із "консиліумом" у Міжгір'ї від моменту травми склала 6 годин.
Завідуючий відділенням опікової і пластичної хірургії Закарпатської обласної клінічної лікарні ім. А.Новака Андрій Погоріляк розповідає, що випадків, коли в Україні пришивали аж 4 пальці – одиниці. Легше, пояснює, пришити усю кисть чи руку біля ліктя.
Навіть якщо мікрохірурги беруться за таку роботу, то дуже рідко коли борються за всі 4 пальці – добре, коли вдається успішно пришити 1-2, рідко 3. Операція вважається ювелірною роботою, вершиною мікрохірургічної техніки, адже діаметр судин у пальцях -- близько пів міліметра, багато всіляких закінчень.
Сам Андрій Погоріляк за свої більше трьох десятиліть практики робив таке лише третій раз, хоча 26 років пропрацював у відомому центрі травматології в Донецьку, де рятували шахтарів.
Операція тривала 7 годин, до півночі, працювала ціла бригада фахівців. Усе вдалося, бо міжгірські медики правильно провели обробку і консервацію відтятих пальців, чітко виконали протоколи, як діяти у таких випадках, виділили "швидку" для доставки пацієнта, зателефонували фахівцям, що дало їм змогу підготуватися.
Віталій ворушить пальцями, хвалиться, що вони виглядають не гірше, як на здоровій руці і вже у середу збирається додому. Хоча попереду ще тривалий період реабілітації і можливо навіть операції -- зараз у пальцях металеві штирі.
Сам Віталій будівельник-заробітчанин, розповідає, рік працював у Чехії, 12 років у Москві, а зараз клопоче про візу і сподівається податися в Іспанію. Але, уточнює, коли лікарі дозволять. За часи заробітчанства бачив усяке – не один закарпатець став калікою чи повернувся додому у труні, а його, ось, урятували. І навіть, упевнений, як доведеться то й циркулярку візьме в руки, тільки вже обережно.
Андрій Погоріляк наголошує: щоб відрізані кінцівки був шанс пришити, треба не втрачати час і правильно провести обробку -- як постраждалої частини тіла, так і відділеної. Часто, каже, люди у стані шоку біжать до медзакладу, хоча треба знайти кінцівки, узяти їх із собою, зупинити кровотечу. Ні в якому разі не можна кидати їх у воду, чи в спирт, обкладати льодом -- потрібно застосовувати так зване "правило трьох кульків" -- коли кінцівка обгорнута у чисте, краще стерильне, поміщена в кульок, і тільки зовні кульок з льодом. Ну, і найголовніше -- бути обережним!