ЧИНОВНИКИ ПРО ПРОБЛЕМУ ЗНАЮТЬ
Про всі неподобства хижацького винищення карпатських лісових масивів мав би добре знати начальник обласного управління лісового господарства Валерій Мурга. На його рідній Тячівщині в держ-лісгоспах хаотично організоване лісовідве-дення, робота з охорони та захисту лісових угідь проводиться формально. Сторонньому оку доводиться спостерігати масове всихання середньовікових та пристигаючих насаджень ялини. Цієї весни різко побільшало "залисин" на зеленому тлі верховин. Бо зрубати дерево - багато часу не треба. А от виростити!
Конче необхідно, щоб сповна діяв Закон України "Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону", відповідно до якого трелювання деревини має здійснюватися лишень із використанням природозберігаючих технологій.
Компетентні господарники дискутують про те, що, можливо, доцільно було б розділити лісове господарство і лісову промисловість, а витрати на вирощування та догляд за насадженнями повністю взяти на себе державі. Адже нинішнє недостатнє фінансування галузі створює всі підстави для неймовірних зловживань у цій сфері. А більшість порушень, виявлених екологами при перевірках рубок, у документах значаться як санітарні рубки.
КОЛИ ЛІС НИЩАТЬ ТІ, ХТО ПОВИНЕН ЙОГО ОХОРОНЯТИ
Цікаво, скільки за минулий і нинішній роки проведено планових і позапланових контрольних перевірок, які б виявили порушення природоохоронного законодавства? Які стягнення накладено на ті чи інші підприємства за самовільні рубки лісу? Лісівники Тячівщини постійно нарікають, що у зв'язку з економічною кризою ліс самовільно рубають люди, котрі мешкають у прилісових масивах. Але доведено і таке - 80% порушень здійснюється за участі самої ж лісової охорони в угіддях. Таких rope-охоронців флори і фауни необхідно нега й н о притягувати до кримінальної відповідальності. Тому напрошується логічний висновок: контролюючий орган по відстежуванню за зловживаннями працівників лісового господарства фактично бездіе! Самі лісничі мотивують свої порушення важким матеріальним становищем, своєю мізерною зарплатою...
А ЩО ЗАЛИШИМО НАЩАДКАМ?..
Автору матеріалу довелося побувати у підполонинських гірських урочищах Рун-кул, Липовець, Посіч, Пригуд, що належать до Широколужанського лісництва. Саме тут пролягає унікальна лісосмуга Карпатського біосферного заповідника. Від побаченого серце кров'ю обливається! Тут можна нарахувати більше тисячі свіжих пнів-кругляків, прихованих нещадною злочинною рукою лі-согубів під минулорічним рудим сухолистом. Нахаби примудрилися навіть у важкодоступному урочищі Пригуд звозити буковий кругляк тягачем-трелювальником.
Тут під варварську сокиру лягли тисячі кубометрів цінного лісу.
Хто відстежуватиме неймовірні і жахливі факти крадіжок деревини? Хто відшкодовуватиме астрономічні збитки біосфер-ному заповіднику? Ці питання, схоже, поки що залишаються нерозв'язаними і відкритими. Лісогуби, відчуваючи безкарність, діють простою дідівською методикою: розробляють буковий кругляк прямісінько у фарватері ріки Лужанка, що в період інтенсивних дощів наповнюється водами і таким чином змиває тріски... А разом з ними-і злочинні сліди людей, ласих на легкі гроші.
Подорожуючи тамтешніми краями, з болем можна спостерігати за тим, як вщент розбитими сільськими дорогами Широкого Луга, Тарасів-ки, Руської Мокрої, Лопухова, Усть-Чорної, Красної, Углі їдуть завантажені "лівим зеленим золотом" вантажівки. Отож і з'являється гірка думка: що ми залишимо в спадок своїм нащадкам? Нічого доброго! Карпатські лісові масиви вже роками волають SOS, а наші чиновники і надалі залишаються глухими...