У сюжет вистави лягли реальні події з життя ромської громади Ужгорода, а саме судова справа щодо примусового знесення незаконно побудованого будинку однієї ромської родини з мікрорайону «Радванка». Тоді у ході тривалих судових процесів вдалося відстояти право багатодітної сім’ї мати дах над головою. Тому організатори вистави «Бути чи…» прагнули, насамперед, розповісти про негаразди у житті ромів шляхом хореографічно-театральної постановки.
Автор сценарію та режисер вистави Євген Бобров (очолює в Ужгороді творче об’єднання «Маска») розповів багато цікавого про підготовку прем’єри «Бути чи...»: «У нашому колективі виступають не професійні актори, а молодь, яка не уявляє своє життя без танців. Ми внесли в основу сюжету реальні події, які відбулися в Ужгороді не так давно. Молоді люди будуть виконувати не тільки хореографічні номера, а й будуть брати участь у сценках. На великому екрані, який замінив нам декорації вистави, глядачі побачать кадри з реального життя ромів Закарпаття та Ужгорода».
Як ромська молодь вдосконалювала своє танцювальне та театральне мистецтво, розповів перед виставою хореограф Віктор Бабука: «У нашій виставі ми використали елементи ромських танців з різних куточків світу. Я був вражений наполегливістю та витримкою танцюристів, які вчасно відвідували репетиції і повністю віддавали себе вдосконаленню хореографічної майстерності».
На відкритті вистави Євген Бобров подякував усім добрим людям, без яких ця подія не відбулася б: передусім батькам, які відпускали своїх дітей на репетиції. Окрема подяка була висловлена Ужгородському міському відділу культури, який надав своє приміщення для проведення репетицій.
З перших виходів акторів на сцену глядацький зал «вибухав» оплесками: актори мали гарний пошитий традиційний ромський одяг, адже були враховані побажання кожного учасника вистави, зокрема дівчата вносили корективи щодо пошиття та кольору своїх суконь.
У ході вистави глядачі «побували» у різних містах усього світу – на сцені виконувалися ромські танці тих країн, столиці яких показувались на великому екрані (танці російських, іспанських, румунських та угорських ромів). У ході вистави були враховані і національні традиції ромів.
По завершенню вистави Катерина Семенченко, методист управління культури Закарпатської ОДА вручила грамоти учасникам та організаторам вистави. А вдячні глядачі дарували акторам квіти.
Вистава відбулася за підтримки Швейцарської Конфедерації (Швейцарського федерального департаменту закордонних справ, офісу Швейцарського представництва в Україні).
Євгенія Навроцька для Закарпаття онлайн