У 2010 році більшу частину книжкового фонду перенесли у нові приміщення реконструйованого під наукову бібліотеку цокольного поверху головного корпусу УжНУ. За рахунок цього вдалося зняти гостру проблему щодо звільнення приміщень резиденції. Однак частина книжкового фонду ще й досі займає приміщення резиденції. На минулій сесії обласної ради депутати внесли зміни до освітянської програми розвитку регіональної вищої освіти на 2013 – 2017 роки». Так, цьогоріч планується виділити з обласного бюджету півтора мільйона гривень для УжНУ на статтю видатків «забезпечення проведення капітального ремонту, реконструкції, виготовлення проектної документації, придбання будівельних матеріалів, обладнання». Кошти на програму будуть виділятися і в наступні роки.
Окрім того, голова обласної ради Іван Балога звернувся до Послів Угорщини, Словаччини, Польщі та Чехії в України щодо сприяння участі Вишеградського фонду у розв’язанні проблем збереження пам’яток історії та культури загальноєвропейського значення, що знаходяться у фондах наукової бібліотеки Ужгородського національного університету. Йдеться про сприяння у виділенні коштів з Вишеградського фонду чи інших джерел для реалізації проекту завершення будівництва навчально-лабораторного корпусу.
Частина наукової бібліотеки університету, яка має більше тисячі унікальних зразків книгодрукування, зокрема інкунабули, що побачили світ латинською мовою до 1500 року, багато видань з історії Чехії та Моравії, прижиттєве видання поезій чеського поета-історика Богуслава Балбіна та ряду інших, досі розміщена у пристосованих приміщеннях резиденції єпископату Мукачівської єпархії греко- католицької церкви. Однак тут відсутні належні умови не тільки використання цих унікальних пам’яток історії та культури наших народів у навчальному і дослідницькому процесі, але й зберігання.
На сьогодні в резиденції ще зберігається більше тисячі томів книг. Вирішенням питання створення умов належного їх зберігання та передачі приміщень єпархії може стати перенесення фондів наукової бібліотеки у нове приміщення навчально-лабораторного корпусу університету. Для цього необхідно здійснити загальнобудівельні роботи у новому корпусу, а нижні поверхи облаштувати під бібліотеку.
Голова обласної ради Іван Балога вже провів зустрічі з Державними секретарями МЗС, міністрами МЗС країн Вишеградської четвірки, на яких йшлося і про це проект.
«Отримання міжнародної технічної допомоги допоможе у реалізації проекту. До нього долучається і обласна рада. Нині саме країни Вишеградської четвірки найбільше лобіюють інтереси нашої країни у ЄС», – зазначив Іван Балога.
Керуючий справами виконавчого апарату облради Михайло Попович повідомив, що «Агенство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва Закарпатської облради» вже почало підготовку проекту, який буде подано на розгляд у фонд Вишеградської четвірки. Нині йде пошук партнерів у країнах Європи. Ними можуть стати як органи місцевого самоврядування, так і громадські, культурні організації, міжнародні агенції.
Ректор УжНУ Володимир Смоланка каже, що заклад теж буде шукати активно у ЄС партнерів для проекту. Також він повідомив, що найближчим часом буде створена комісія, яка проведене інвентаризацію фондів, які нині ще все зберігаються на Капітульній. Також ректор повідомив, що з владикою Міланом вже обговорено ідею створення музею стародруків у приміщенні єпископської резиденції.
Прес-служба облради