Про це повідомили журналісти програми «Погляд на тиждень» телеканалу ZIK.
«У цій сфері я працюю з 1969 року, пам’ятаю, яким прославленим було наше підприємство, - пригадує головний інженер виробництва агропромислової фірми Лариса Большакова. - Ми випускали 28 вин. Марочні - «Середнянське», «Іршавське», «Квіти полонини», «Перлина Карпат» - одне з найкращих вин України. Або ж «Троянда Закарпаття», яке прославило нас навіть за кордоном».
«Троянду Закарпаття» виробляли не щороку, а лише у так званий хороший рік із рожевого трамінера. Після відстоювання у дубовій діжці напій отримував характерний квітково-димчастий букет. До початку всесоюзної боротьби з пияцтвом і алкоголізмом велике виноробське підприємство заливало у діжки до 5 тис. декалітрів виноматеріалу із Трамінеру рожевого . Нині цього винограду в Закарпатті – обмаль. Чверть століття його також вирубали.
«Зараз ми маємо 1,3 тис га плодоносних виноградників, із них до 800 га – це «європейці»: Леанка, Трамінер рожевий, Мускат. А от Фурмінт, Липовина, Ганс-Лівелью – це три сорти, які повністю знищені, їх не можна відновити».
Біля Ужгорода, де колись пролягали розкішні виноградники, зосталася хіба чверть з колишніх обсягів. Південні пагорби, у минулому засаджені лозою, і досі стоять пусткою.
А винограднику Бобовищанського винзаводу, який був закладений у 70-х роках ХХ століття, дивом уцілів під час кампанії Каберне – класичний сорт для сухого червоного.
Колись підприємство мало тисячу гектарів лоз. Залишилось – 256 га. Тут винищили саме європейські сорти.
«Були вирубані такі сорти як Іршаі олівер, Матраса, Леанка. Цих сортів на Закарпатті зараз дуже мало. Залишили лише Ізабеллу через родючість: понад 100 центнерів з гектару», - розповідає головний агроном Бобовищанського винзаводу, винороб Василь Анталовський.
Ізабелла практично не потребує догляду. У часи антиалкогольної кампанії із цього сорту офіційно виготовляли сік, а неофіційно, кустарним способом, самогон і вино. Хоча у виноробському світі напої з таких гібридних сортів, як Ізабелла, заборонені – їх вважають некондиційними.
Зараз на Закарпатті прагнуть потроху відновлювати європейські лози. Однак ті, які висаджують нині, не до порівняння з класичними сортовими «старої школи». За словами Василя Анталовський, йдеться про клоновані сорти Каберне і Трамінера. Вони більш урожайні
У нові виноградники везуть саджанці та прищепи елітних лоз з-за кордону. Та до повного відродження ще далеко. Пішло в небуття ціле покоління закарпатських виноградарів. Бо непродумана кампанія знищила не лише лози. Вони поламала і долі – кажуть винороби.
Коли пішли під сокиру лози, виноградарі пішли шукати іншої праці, а земля занепадала. Від цього край і досі не оговтався - вважає краєзнавець Павло Чучка. Він переконаний – 25 років тому вбили не тільки лози, а й закарпатську гідність.
«Антиалкогольна кампанія Горбачова обернулася у нас на Закарпатті, як зрештою і на Одещин,і і в Криму, проти людей, - переконаний він. - Вирубку виноградників у нас це я б порівнював із вирубуванням маслинових садів, якими у війнах в античному світі займалися агресори».
Винороб 2013-10-08 / 01:08:49
Липовина словацькою і Гарш-Левелю (а не казна-якийсь Ганс-Лівелью) угорською - це один і той самий сорт. Невже винороб міг говорити так - про 3 сорти, якщо насправді їх 2? Якщо ж автор перекрутив слова винороба - що ж, треба готуватись, перш ніж щось писати.
вуйко 2013-10-07 / 22:30:43
Боже союз виноватий а не БОДНАР ВАСЯ? Петросяна не требало трогати,а типир крайнього нема Боднара до ЮЛІ.
іван 2013-10-07 / 22:12:27
Імпотентам все шось мішеє. За 22роки можна було посадити нові виноградники а не плакати у хустятко.