Вересень – початок жовтня – пік перельоту крилатих. Орнітолог Людвіг Потіш каже, що наш край вже покинули стрижні, вивільги, зозулі, берегові ластівки. Сільська та міська її родички тільки-то збираються.
Рахівчанка Марія Роман розповідає, що у цій порі чи не щовечора чує журавлиний клич. «У порівнянні з минулим роком, ці крилаті покидають наш край досить-таки рано. Напевне, не буде і переходу від літа до зими і скоро нас чекають перші морози», – зазначає жінка.
Спеціалісти кажуть, що відліт птахів зараз можна побачити у будь-який час доби – і у світлий її період, і у присутінковий. Але це залежить і від виду крилатих. «От ластівки, до прикладу, найчастіш переміщаються великими зграями в світлий час доби, хоча бувають і винятки. А журавлі полюбляють мігрувати у сутінках», – каже директор ужгородської станції юного натураліста Олександр Геревич.
Так би мовити «система відльоту» пернатих – ключами чи лінійно – теж цілковито залежить від їх виду і від особистих уподобань. «Журавлі можуть летіти і ключами, і лінійно. Шпаки, зозулі, як спостерігалося, летять зграями. Лелеки, чаплі облюбували переліт ключами».
Імінгрантів у нашому краї поки немає. Вже з листопада, як кажуть спеціалісти, тут кочівників буде немало: це і граки, і крижні, і лебеді тощо. З холодної Півночі вони подорожують більш теплими територіями у пошуках їжі і місця відпочинку.