Величенькі тепличні конструкції біліють на полях і свідчать, що сільським господарством «Райдуга» займається всерйоз і масштабно. У своєму розпорядженні товариство має біля 70 гектарів, а на перспективу не виключене значне збільшення цих площ. Офіційна адреса підприємства – село Підвиноградів, вулиця Жовтнева. Практично за тією ж адресою знаходиться представництво підприємства «Західний Рітейл». (Як пояснює Вікіпедія, рітейл означає роздбрібну торгівлю, або ж організацію роздрібної торгівлі, або ж просто магазин).
Крім кавунів ТОВ «Райдуга» вирощує картоплю і капусту, а ще солодку диню, яка просто вражає дивовижним ароматом.
– Диня, до речі, дуже примхлива культура, - зауважує директор ТОВ «Райдуга» Ірина Мартинюк. – Те, що нам вдалося її виростити, є заслугою наших агрономів.
– Пані Ірино, як я зрозумів, ви маєте безпосередній стосунок до діяльності «Західного рітейлу». Хотілося б детальніше почути про роботу і плани цієї компанії
– ТОВ «Західний рітейл» появилося на українському аграрному ринку недавно, основні функції компанії - закупівля сільгосппродукції, яку компанія реалізує у такі торгові мережі як «МЕТРО Україна», «Фуршет», «Еко Маркет», «Пакко», «Арсен», «Барвінок», «Колібріс», «Рукавичка», «Салют», «Шувар продукт», «Там Там».... Цього року географія партнерських стосунків розширилася. У підсумку продукцію, закуплену, від закарпатських овочівників, компанія відправляє в Чехію, Білорусь, Росію. У Киргизію відправлено яблука, вирощені в ФГ «Коник», триває робота з іншими замовниками країн ЄС. «Західний рітейл» сповідує чітку місію – забезпечити покупців високоякісною ранньою продукцією, вирощеною в екологічно чистому регіоні – Закарпатті і стати лідером у обраній сфері діяльності.
– Сільське господарство не належить до високоприбуткових галузей. Це ж не торгівля зброєю чи медикаментами. Як вам вдається працювати рентабельно?
– Справді, агробізнес має свої ризики. Ми в основному співпрацюємо з приватними виробниками, розраховуємося за овочі за поточними ринковими цінами, які коливаються залежно від різних факторів. Інколи можна закупити сировину, яка назавтра різко подешевшає, і ми опиняємося в програші. Але в цілому завдяки грамотному веденню бізнесу ми працюємо рентабельно. При цьому фермери теж виграють, бо мають надійний ринок збуту.
– Як ви будуєте свою співпрацю з виробниками, адже тут багато «підводних каменів»? З одного боку є консервні заводи, які скуповують сировину у ваших потенційних постачальників. А з іншого боку виникали ситуації, коли переробники не встигали освоювати сировину, не приймали її, і фермери буквально висипали замовлений урожай під замкненими воротами консервних заводів.
– Починаючи роботу, ми знали і про одні й про інші випадки, тому ведемо постійний моніторинг ситуації. У першу чергу цим займається відділ закупки на чолі з Олегом Котенським. Відділ заздалегідь укладає домовленості з виробниками, щоб бути готовими задовільнити потреби споживачів. Агрономи товариства «Райдуга» Сергій Мікулін і Василь Ціп можуть надати фахові консультації фермерам, щоб вони вирощували найбільш придатні для реалізації овочі. Кількість договорів з виробниками і обсяг замовлень збалансовані – щоб не виникло «перезатоварення». А вже під час самого сезону «Західний рітейл» оперативно докуповує ту кількість овочів, яку замовляють партнери. При цьому ми орієнтуємося на ринкові ціни і пропонуємо вигідні умови. Тому не виникає ні дефіциту овочів, ні їх надлишку. Наше завдання – грамотно узгоджувати попит і пропозицію, а також відсортовувати для споживачів тільки якісну продукцію, яка відповідає певним параметрам. Для цього, бачите, працює бригада жінок, які відбраковують нетоварну продукцію. Для зберігання овочів у нас є приміщення з холодильним обладнанням.
– Як вам Закарпаття взагалі?
– Я родом з Волині, де є свої регіональні особливості. Тому сприймаю Закарпаття як взагалі феєричний край, зі своїм менталітетом і багатонаціональними традиціями. Щодо овочівництва, то люди тут швидко перебудовуються залежно від попиту, від ринкових вимог. Тому вважаю, що разом ми досягнемо прекрасних результатів.
Василь Горват для Закарпаття онлайн
Юра 2015-07-19 / 19:48:46
Сюда берут на роботу????
Василь Горват 2013-09-08 / 12:12:49
Вирощують і справді кавуни й дині. Капусту й картоплю. А решту -огірки-баклажани-перець-яблука і всяке купляють-сортують-продають.
Правда 2013-09-08 / 09:53:38
"вирощують кавуни та дині (ФОТО)" ****, те фіолетове, це не диня. Це баклажан.