Як зазначив під час презентації науковий консультант проекту, доктор історичних наук Роман Офіцинський, потреба у дослідженні виникла через певний дисбаланс у висвітленні сторінок історії. Адже про національні меншини Закарпаття, зокрема угорців, які опинилися в радянських таборах, було чимало матеріалів, статей та досліджень. А про, так би мовити "зворотній бік", коли угорці змушували закарпатців працювати, втрачаючи здоров’я і життя, не просто маловідомо - ця тема дотепер вважається політично "незручною". Дослідникам навіть не дали доступ до матеріалів, зібраних одразу після Другої Світової війни і "загублених" десь у архівах міста Берегово. А ця сторінка історії аж ніяк не може вважатися незначною - за наявними даними на примусову працю було інтерновано близько 70 тисяч закарпатців, головним чином "неблагонадійних" з точки зору тодішнього угорського уряду.
Робота над проектом почалася у червні минулого року і включала в себе пошук людей, які були безпосередніми свідками і учасниками тих подій. Таких знайшлося близько трьох десятків. Саме на основі інтерв’ю з ними і зроблено документальний фільм. Сценарій для стрічки написав Дмитро Кешеля, а виготовлено її було за сприяння ТРК "Спектр".
В рамках проекту окрім наукових досліджень та фільму розроблено туристично-пізнавальний маршрут "Табори примсусової праці Закарпаття". А також анонсовано випуск історико-меморіальної книги.
угорець 2013-03-16 / 22:36:55
Вибачайте друзі! Я ніколи не чув за примусові табори для русинів. За Егана чув "Верховинську акцію", який саме угорці підписали і стимулювали для покращення життя русинів на Верховині. Що за провокації? Скільки цим людям "псевдонауковцям" платять за такі несенітниці? Угорці завжди поважали і будуть поважати Закарпатських русинів. Угорська держава і зараз виділяє чимало грошей на підтримку закарпатського русинства в Угорщині. Томущо у законі із часів Святого Стефана угорського короля написано - чим більше народів проживає у країні тим багатша держава.