З настанням теплих днів починається перша хвиля, як правило, найчисельніша, міграційних процесів у земноводних. Тварини гуртами пересуваються зі своїх зимових схованок на природнє місце розмноження. Безперечно, з ударами морозу, багато з них тут і замерзає. Проте, за словамидоцента кафедри зоології УжНУ Федора Куртяка, більшу загрозу для чисельності земноводних популяцій тварин створюють водії, котрі щовесни на шалених швидкостях передавлюють тисячі рідкісних амфібій.
Ця проблема найбільше стосується сільських доріг, які проходять між лісом та полем, де розміщені водойми. Зараз у земноводних перший період міграції: тварини переміщаються до водойм для розмноження. Після цього процесу земноводні повертатимуться до лісу - це другий період їх міграції.
"Перша хвиля переселення вже розпочалася якраз з настанням перших весняних днів. Її пік настане через тиждень-два, коли тварини відчують справжнє тепло. Вона є масштабнішою за другу. І ось уже на дорогах лежить багато земноводних, котрі стали жертвами авто", - зазначає пан Федір.
Ця сумна картина найчастіше спостерігається на невеличкій вулиці у селі Невицьке, котра веде до замку, а також на лісовій дорозі, що виходить на гору Плішку у селі Кам'яниця. На самій вершині Плішки побудовано декілька сервісних будівель. Для багатьох ужгородців це дуже зручне місце відпочинку у вихідні дні, тому тут останнім часом "розгулялися" авто. До речі, остання дорога взагалі не призначена для пересування транспорту: поряд з нею є автотраса. Це ще один бік проблеми: водії активно використовують лісові дороги, аби швидше дістатися до місця призначення. "Їхати сільською дорогою - це зрозуміло. Але для чого їхати лісовою стежкою, коли можна припаркувати машину за кілька метрів до місця того ж пікніка і просто пройтися пішки", - пояснює проблему зоолог.
Такі оголошення розклеїли на деревах поблизу автошляху до Ботанічного саду зоозахисники Новосибірську
Проблема винищення земноводних на дорогах набуває актуальності кожної весни. Адже, як зазначає пан Крутяк, масово знищуються саме червонокнижні їх види: жаба прудка, карпатська саламандра тощо. За кордоном для того, щоб земноводні не гинули під колесами автомобілів, влаштовують переходи, паркани, попереджувальні знаки.
Ольга Борсук, Зелене Закарпаття
Ужгородець 2013-03-14 / 18:16:15
Наша бикота паркуватися нормально не вміє не те що жаб обїзжати.
Відбувається активне змагання хто більший бик, тому в дана ініціатива є безперспективною хоча і позитивною
Віт 2013-03-14 / 18:14:28
Заголовок не співпадає с темою. Чи ви хочете сказати що земноводним буде краще якщо їх будуть давити на менших швидкостях? Вся дорога в Іршаву наприклад вкрита розчавленими жабами, але обходити їх на автомобілі неможливо, і це не виправити. Краще б екологи зайнялися питанням незаконних заселень, вирубок, осушення водойм де ці мешканці масово проживають)
васман 2013-03-14 / 18:13:36
правильно, жаб давити не можна. так само, як і не можна писати про це будучи не в темі:
- у селі Невицьке немає дороги , що веде до замку.
- по лісовій дорозі на Плішку можна доїхати тільки лісовозом. іншої дороги туди немає.
- а це взагалі ні в кут, ні в двері :" На самій вершині Плішки побудовано декілька сервісних будівель. Для багатьох ужгородців це дуже зручне місце відпочинку у вихідні дні, тому тут останнім часом "розгулялися" авто. До речі, остання дорога взагалі не призначена для пересування транспорту: поряд з нею є автотраса" ????????