Творчі колективи театрів ляльок сусідніх країн зв’язують роки тісної співпраці – словацький колектив, зокрема, є одним із засновників і незмінним учасником фестивалю театрів для дітей «Інтерлялька».
Цього разу у планах спільної роботи передбачено, зокрема, участь колективу театру ляльок «Бавка» у заходах з нагоди Дня міста Кошице; перегляд словацькими лялькарями прем’єр закарпатських колег, а закарпатцями – словацьких; участь Закарпатського академічного обласного театру ляльок з виставою на «Днях лялькового театру міста КошицІ у іграх батьків з дітьми «VIRVAR - 2013»»; традиційна участь словацького колективу у Міжнародному фестивалі театрів для дітей «Інтерлялька-2013» у місті Ужгород; виступ закарпатських фахівців на VII науково-практичній конференції на тему «Зображення народного та класичного мистецтва на національних сценах театрів ляльок» з демонстрацією вистав; презентація лялькового мистецтва Кошицького театру в місцях проживання словаків Закарпаття, а театру ляльок з Ужгорода – в місцях локального проживання словацьких українців та багато інших цікавих ідей.
Зустріч виявилась плідною ще з одного, незвичного боку. В приміщенні театру ляльок міста Кошиці наразі закінчуються реставраційні та ремонтні роботи, в які ввійшли як реконструкція, так і нове обладнання залу для глядачів та сцени. На ремонтні роботи на сьогодні словацькі колеги витратили понад 600 тисяч євро. Як розповів директор Кошицького театру Павол Грегорчак, що під час реставраційних робіт був відновлений фасад театру, обладнані зручні пандуси для інвалідів, зал обладнано підлогою під нахилом на зразок амфітеатру, на ній розміщені зручні крісла з урахуванням дитячої фізіології.
Відтепер Кошицький театр ляльок «володіє» трьома сценами: основною, сценою-амфітеатром у внутрішньому дворику для перфомансів на свіжому повітрі та модерною Малою сценою під назвою «Йорик» для експериментальних творчих молодіжних робіт. «Родзинкою» дизайну внутрішнього дворику стали виставкові ляльки у підсвічених скляних експозиційних вітринах. Тепер у театрі є зручні гримерні кімнати для акторів у розрахунку на трьох чоловік, обладнані санвузли з душовими кімнатами, і навіть є маленька кухонька. Також у мансардному приміщені обладнано два номери, де театрали можуть приймати гостей, поселяти запрошених режисерів, художників на час постановки вистав. У театрі ляльок, крім художнього, столярного, звукотехнічних цехів є також пошивний цех для виготовлення та «костюмерна» -- для зберігання сценічних костюмів.
Важливим моментом є також і те, що під час проведення ремонтних робіт завдяки поетапності та продуманому плануванні робота колективу у приміщенні не зупинялась. Оскільки закарпатські лялькарі також впритул наблизилися до оновлення своєї історичної будівлі в центрі Ужгорода, було надзвичайно цікаво та корисно дізнатися, як подібні роботи були проведені у колег. Нагадаємо, що приміщення Закарпатського академічного обласного театру ляльок було передано з балансу Ужгородської міськради на обласне утримання і в бюджеті області передбачене фінансування ремонтних та реставраційних робіт.
Підсумовуючи вищесказане, треба зазначити, що співдружність двох колективів сусідніх країн грає надзвичайно важливу роль у презентації вітчизняного театрального мистецтва, справі інтеграції українського театру у європейському мистецькому просторі.
Кошицький театр ляльок. Вид збоку
Підписання угоди
Директор Кошицького театру ляльок Павол Грегорчак та його закарпатський колега Мирослав Петій
Закарпатська делегація зі словацькими колегами (зліва направо - Іван Андрейканич, водій Закарпатського театру, Олександр Туряниця, начальник відділу міжнародних зв’язків та директор фестивалю «Інтерлялька», Павол Грегорчак, директор Кошицького театру, Іван Согел, художній керівник Кошицького театру ляльок, директор фестивалю «VIRVAR», Мирослав Петій, директор Закарпатського академічного обласного театру ляльок «Бавка»)
Зала для глядачів
Крісла в залі розраховані як на дорослих, так і на маленьких глядачів
Вздовж крісел на підлозі розташоване підсвічування для безпечного пересування під час вистави
Мала сцена «Йорик» для експериментальних постановок
Мансардна кімната для гостей
Гримерні кімнати для акторів
Пошивний цех
Внутрішній дворик, який влітку перетворюється на сценічний майданчик
Зовнішня експозиція ляльок
Пандус для зручного пересування інвалідів
Ігрові ляльки
Ніна Малишка, керівник літературно-драматичної частини Закарпатського академічного обласного театру ляльок, для Закарпаття онлайн
Ужгороду й-у 2013-02-24 / 13:45:15
Нiколи...
Ужгород 2013-02-24 / 09:21:14
Чудова розповідь. А коли наш ляльковий театр буде на такому технічному рівні?