Коли письменник Олександр Гаврош взявся за написання повісті «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» надворі стояв грудень 2005 року.
Тоді автор не міг собі уявити, що його літературний герой – всесвітньовідомий закарпатський силач настільки сподобається читачам, що це змусить його вигадувати все нові й нові пригоди для свого дітища, яке в кінці кінців заживе своїм життям.
У січні 2007 року львівське «Видавництво Старого Лева» взялося за видання книжки, презентація якої відбулася вже через 8 місяців на вересневому Форумі видавців у Львові. Відтоді і почалися неймовірні пригоди «Неймовірних пригод».
У жовтні у рідному селі силача Івана Фірцака (Кротона) Білках, який став прототипом Івана Сили, книжку презентували за участю найсильнішої людини світу Василя Вірастюка. Маленькі читачі уподобали безхитрісного і відважного атлета і книжка розійшлася з великим успіхом.
Через 2 роки «Неймовірні пригоди Івана Сили» видали другим накладом. Це спонукало автора розвивати тему далі. Написана за мотивами повісті п´єса «Цирк Івана Сили» у червні 2011 року отримує першу премію у номінації «Дитяча п´єса» Всеукраїнського літературного конкурсу «Коронація слова». А завдяки Закарпатському обласному ляльковому театру «Бавка» найдужча людина світу ожила на театральній сцені. У листопаді минулого року в Ужгороді відбулася прем'єра вистави «Цирк Івана Сили».
Олександр Гаврош із Дмитром Халаджі, виконавцем ролі Івана Сили, під час зйомок фільму
У березні 2012 року виходить третій наклад книжки, а Віктор Андрієнко та Ігор Письменний пишуть сценарій за повістю «Неймовірні пригоди Івана Сили», який отримує перше місце в номінації «Сценарії фільмів для дітей» на «Коронації слова-2012». Через пару місяців розпочалися зйомки повнометражного художнього фільму «Іван Сила». У стрічці задіяли відомих українських акторів та силових атлетів. І вже скоро юні українці зможуть захоплюватися пригодами закарпатського силача з екранів телевізорів.
Та поки кінофільм запустять у прокат, закарпатські діти навряд чи будуть знати про свого відомого земляка. Книжка видавалася і продавалася за межами краю, а обласна комісія, що опікується програмою підтримки видання творів закарпатських авторів, відхилила пропозицію про видання повісті «Неймовірні пригоди Івана Сили» для бібліотек Закарпаття.
Оксана Чужа
Між іншим 2012-12-10 / 19:48:14
Між іншим, Дочинця "Вічника" за бюджетні кошти таки надрукували для обласних бібліотек.
А зараз видають таким чином і "Криничара".
Ось так, панове Баран і Баклажан!
Галина Малик 2012-12-10 / 12:18:24
Запрошую особисто пана Баклажана 18 грудня на 10.00 до Обласної бібліотеки для дітей, аби послухав відгуки дітей на книжки, що видаються в Україні українськими письменниками. Гадаю, для нього це буде корисно, зважаючи на його зацікавленість цим питанням. :) )))))
Ігор Баран 2012-12-09 / 23:11:28
додам - якщо будь-яка бібліотека захоче купити цей "проривний" твір, то я готовий оплатити рівно стільки, як автор
Пан Баклажан 2012-12-09 / 22:13:06
Продовжу думку Барана: якось хотів я почитати одного з письменників Закарпаття (не Сашка, іншого) в обласній бібліотеці, а його там нема. А людина він не бідна, могла б пару примірників і подарувати. А не сподіватись, що злиденні бібліотеки йому виручку робитимуть.
Сьогодні письменство - це хоббі, а на хоббі прийнято витрачатись з власної кишені. Все одно розкручений письменник буде в профіті - любов дівчат/жінок, гранти, закордонні тусовки - хіба це погано?
А заробляти на книжках не всім щастить - он, Кафка мусив бухгалтером працювати...
Ігор Баран 2012-12-09 / 22:06:34
Знаю про що йдеться, і погоджуюсь із Баклажаном. Якщо Сашко хоче втулити всій твір бібліотекам, то громадськосьті хосен із того нуль. Хтось чув про черги в бібліотеки ?
Повторюсь знову - якщо дітям книжка цікава - її куплять
Пан Баклажан 2012-12-09 / 21:24:25
При всій повазі до Сашка (і радіючи його успіху) погоджусь з Бараном та Іштваном. Немає бути ніякої бюджетної підтримки авторів. Це - справа комерційна, або ж спонсорська.
Інакше це стає засобом для друкування "своїх" людей, зазвичай відвертих бездарів та графоманів.
Інша справа, що пора звільнити книговидавництво (не важливо, якою мовою і якою тематикою) від податків та зборів принаймні на 10 років. І - велком ту ріаліті, там і подивимось, чи дійсно Галина Малик така популярна серед дітей тощо, і чого варті інші автори.
Дочинець точно не пропаде :)
Istvan 2012-12-09 / 09:31:22
пусть издает за свои денюшки...
До Барана 2012-12-08 / 21:07:14
Йдеться про видання, яке здійснюється суто для закарпатських бібліотек за бюджетні кошти.
Очевидно, члени комісії, більшу частину якої складають чиновники, вважають, що те, що вони видають, значно цікавіше для закарпатських дітей, ніж реальна історія про їхнього земляка Івана Силу (Кротона).
"Патріоти", Бога му! :)
Отож 2012-12-08 / 15:08:46
Це не "Закарпаттю не потрібна книжка", а клеркам, які у кріслах дупи гріють. Їм апріорі книжки не потрібні, бо вони у голову їдять, а не читають. А тендери проходять ті, котрі табличку ділення вивчили.
_ya_ 2012-12-08 / 14:59:41
Хамство. Коментар видалено. Адмін
Ігор Баран 2012-12-08 / 07:53:19
Не хочу образити автора статті, але що значить "захопила Україну" ? Коли виходить нове видання Гаррі Потера, то бажаючі купити за дві-три доби місця займають в черзі .
То чому б захоплюючу книгу не виставити просто в продаж і її розберуть всі захоплені читачі, включаючи бібліотекарів ?