Тут є 13 діючих джерел і 5 розвіданих свердловин. Вчені дослідили: за хімічним складом ужоцька мінералка – вуглекисла гідрокарбонатно-кальцієво-натрієва. Вона надзвичайно цілюща, містить багато магнію, заліза, вуглекислого газу та барію.
Селяни мінералку в магазині не купують – набирають її в пляшки із джерел. Температура води від плюс 9 до 12 градусів. Взимку вона не замерзає, а влітку втамовує спрагу прохолодою. Однак пити її варто невеликими порціями. За цілющою водою до Ужка їдуть звідусіль.
«Хороша водичка, лікувальна, ми тут живемо недалеко. Воду п’ємо кожен день, до нас приїжджають здалека на воду. Набирають з навколишніх сіл. Туристи сюди проїжджають», - каже мешканка села Ужок Марія Бобурка.
Джерела Ужка відомі ще із 17 століття. За часів Австро-Угорщини в селі звели бальнеологічну оздоровницю, відому у всій Європі. Сюди приїжджали навіть хворі з Англії. На курорті було 5 вілл на 60 кімнат і військова лікарня. Підігрітою мінералкою лікували малокрів’я, гінекологічні недуги, а також захворювання дихальної та нервової системи, опорно-рухового апарату.
«Були дерев’яні корита. Вода ця мінеральна підігрівалася на вогні, розпускалася із простою водою. Люди приходили, які не могли рухатися своїми ногами, а через 2 тижні вони звідси поверталися своїми ногами», - розповідає голова села Ужок Михайло Лешко.
Ужоцькі купелі процвітали до початку 20-го століття. Під час Першої світової війни комплекс зруйнували. Нині мінеральною водою селяни лікуються вдома.
«Приймати ванночки. Для ніг, для рук, для суглобів. Треба трішки підігрівати воду і трішки розпускати. Бо якщо у чистому вигляді її використовувати, то може з’явитися алергія», - каже мешканка села Ужок Марія Шикитич.
Які запаси мінеральної води в Ужку – комерційна таємниця, каже сільський голова. Її розкриють потенційному інвестору, а охочих освоїти свердловини з мінералкою чимало.
«Кожен інвестор хоче, щоб біля цього мінерального джерела або біля скважини було би хоч 10 гектарів землі», - каже голова села Ужок Михайло Лешко.
У кожному джерелі вода різна за смаком. За її змінами селяни навіть прогнозують погоду: якщо насичена і сильно газована – буде сонячно, пріснувата – на дощ. Мешканці вірять: у селі невдовзі знову побудують цілющі купальні і ужоцька здравниця лікуватиме хворих з усієї Європи.
Світлана Ковбиця, «ФАКТИ», ICTV