«Дуже мало – це все примхи погоди, природи. Під час цвітіння білої акації падали дощі, було дуже холодно. І якось вона відцвіла непомітно для пасічників і для бджіл. А потім пішла засуха», – каже пасічниця Людмила Переста.
Влітку бджоли теж мало працювали – літня спека зашкодила медозбору. Через різке потепління сади відцвіли швидко. Нектар став густий. Комахи не змогли його зібрати.
«Цього року у мене навіть не було меду ні з кульбаби, ні з верби, із ранніх медоносів, які у минулому році і у позаминулому році були. Літом уже після відцвітіння акації тепло пішло. Але перетворилося не в тепло, а в спеку. І та жарка погода, так само як і холод заглушила нектаровиділення рослин. Нектару не було», – каже пасічник Віктор Переста.
42-річний пасічник з Мукачева Віктор Переста має 120 сімей карпатської бджоли. Вулики розмістив під лісом. Мед комахи збирають із дикорослих рослин. Хоча цього року солодкого продукту надзвичайно мало, зате він якісний та дуже корисний, каже бджоляр. Ціну на мед та інші продукти бджільництва – пилок, пергу, маточне й личинкове молочко, прополіс, забрус та підмор пасічники не підняли. Без меду місцеве населення не залишиться – у пасічників є торішні запаси.
Півлітрова банка акацієвого та квіткового меду коштує 50 гривень. Лісового – 60. На Закарпатті є майже чотириста пасічників. Вони заробляють не лише на продуктах бджільництва. Люди розводять карпатських бджіл, які залюбки купують іноземці. Бо карпатська бджола – наймиролюбніша і дуже працьовита. Пасічники сподіваються, що наступний рік для них буде вдалим, а солодкого і цілющого меду буде вдосталь.
Світлана Ковбиця, "ФАКТИ", ICTV