Організм потребує вітамінів, тож скупитися не хочеться. Особливо коли на полицях таке розмаїття барв: редиска, салат, петрушка з кропом, зелена цибуля, огірки й помідори, ну і, звичайно ж, улюблений прем’єрський продукт – капуста. Як тут устояти? Проте спокусившись на такий «вітамінний коктейль», дехто, замість користі організму, завдає йому тільки шкоди. Загальновідома теза про те, що перші овочі – найбільш «хімічні», – не просто вигадка, а перевірена досвідом народна мудрість. Тож не дивно, що з початку цієї весни до редакції нашого видання вже надійшло кілька скарг від читачів про випадки отруєнь ранньою городиною (чи то пак «тепличиною»?).
Аби з’ясувати, чи в нашій області контролюють уміст шкідливих для здоров’я речовин у ранніх продуктах, ми звернулися до обласної санепідемстанції. Як повідомив у коментарі «Замку» головний санітарний лікар області Володимир Маркович: «Безумовно, перевіряємо ранню овочеву продукцію на вміст нітратів та нітритів, але поки що нашими спеціалістами ніяких суттєвих перевищень не виявлено. Хоча контролюємо всі види овочів: капусту, огірки, редиску тощо».
Володимир Петрович натомість назвав іншу можливу причину проблем зі здоров’ям споживачів ранньої городини: «Хочу зауважити: причиною того, що на початку нового весняно-овочевого сезону люди часто страждають від отруєнь, не завжди є «хімікати». За осінь-зиму організм перебудовується. Тож із весняною зміною раціону ферментативна система не завжди адекватно реагує на ранні овочі-фрукти. Тому рекомендуємо людям, які стикнулися з проблемою розладів травлення після вживання ранніх овочів чи фруктів, звертатися до гастроентерологів. Вони зможуть дати точне пояснення такій проблемі».
Завідувач гастроентерологічного відділення Ужгородської міської клінічної лікарні Алла Січка погоджується з таким твердженням. «Цієї весни ми реєструємо досить багато випадків отруєнь. Вони супроводжуються ентероколітами, діареєю, підвищенням температури, блюванням. Так, зокрема, до мене вже звернулися три пацієнти з такими симптомами після вживання огірків. Підвищення температури якраз може свідчити про наявність в організмі якихось небезпечних речовин», – пояснила Алла Семенівна. Однак, зауважує лікар, усі троє – пацієнти гастроентерології, тому отруєння також могли виникнути й на фоні загострення хронічних хвороб.
Отож ситуація не така вже й ясна. Винні в отруєннях нітрати з нітритами, а чи власний ослаблений організм, – чітких пояснень з цього приводу не дають навіть фахівці. Тож купувати чи не купувати ранні овочі – питання відкрите, й кожен вирішує його по-своєму. Якщо відчуваєте, що ваше здоров’я міцне, а постачальник овочів – надійний, то, напевне, не варто відмовляти собі в задоволенні посмакувати першим цьогорічним урожаєм. Однак якщо виникають найменші сумніви як щодо першого, так і стосовно другого пункту, то краще трохи зачекати, – радять фахівці. Поступово, а не різко й стресово «переналаштувуючи» організм на сирі овочі та фрукти, менше ризикуєте завдати йому шкоди, а собі – клопоту.
Наталія Тернавська