«Реальність, яку передали мені в спадок попередники, така: у цієї громади жодне помешкання та клаптик землі під ним не мають ніяких дозвільних документів, – зізнається Василь Васильович. – Тому, аби допомогти ромам хоч якимось чином узаконити своє існування, першим ділом я звернувся по допомогу до обласної адміністрації. Як виявилося, ця проблема актуальна для всіх районів області».
Аби стати рівноправними членами соціуму, спершу ромам слід щонайменше паспортизуватися. За підрахунками, нині у Волівці їх проживає близько двох сотень, та через те, що немає чіткого обліку, ніхто достеменно не знає, скільки ж точно. Вони кочують цілим краєм без документів, зупиняються на якихось ділянках, на них зводять собі житло. Не мають ні домової книги, ні дозвільних папірців на землю. Через це й реєструють ромів винятково лише на якісь вулиці, без зазначення номера будинку.
Цього місяця Василь Панасович провів робочу зустріч, під час якої пояснив громаді умови реєстрації й паспортизації. Також запропонував можливі шляхи оформлення права власності на земельні ділянки та житло. Та спершу, за словами селищного голови, потрібно, аби роми між собою узгодили послідовність дій і визначилися, яким чином будуть організовувати свій побут. І лише після цього там можна буде навести лад. Навіть попри те, що самі ж просять про оформлення документів, що посвідчують особу, все ще скептично ставляться до намагань допомогти їм, мовляв, тоді від них щось вимагатиме «начальник».
Анастасія ЛЕСІВ