«Кожна заява про зникнення неповнолітнього – як надзвичайна подія, – зауважує Василь Васильович. – Тож ми негайно реагуємо й проводимо пошукові заходи. Активізовуються всі ресурси, інформуються сусідні відділки, долучаємо до роботи соціальні служби, релігійні організації, всіх небайдужих. Нема такого, аби чекати три доби й тільки тоді повідомляти про зникнення – це вже, мабуть, надивилися люди фільмів. Відділ міліції – перша інстанція, до якої слід звернутися батькам і родичам. Проте лише в тому разі, якщо впевнені: дитина справді не в гостях чи на дискотеці. Іноді трапляються ситуації, за сюжетом яких можна цілі художні книги писати. Однак добре, що батьки звертаються до відділку, хай навіть часто-густо це лише паніка».
Утікачі мандрують собі світ за очі – через сварки з рідними, нерозділену любов чи просто «від балди». А батьки чи опікуни лише за голову хапаються. Василь Мадяр каже: буває, дітей розшукують повторно – і не раз. Найбільше серед таких утікачів – підлітки з інтернатів.
Особливо «погоду» задає вік: минулого року зникали здебільшого 11–16-літні. Йдуть із дому через депресію, конфлікти, романтичні переживання. Якщо є потреба, то після того, як встановлять, де саме перебуває неповнолітній, психологи бесідують з ним, влаштовують сеанси реабілітації.
Є й такий термін – «схильні до волоцюзтва». Одного такого волоцюгу з Тячівщини знайшли в Білгород-Дністровському. Аби довести батьку свою самостійність, хлопець збирав і продавав метал. До слова, саме в Тячівському районі дітей зникає найбільше в області. Закарпатських підлітків знаходять по всій країні.
Був на Закарпатті й справжній кіднепінг. На Мукачівщині жінці ромської національності сподобалася дівчинка, тож вкрала її. Де там – міліція розшукала ромку й повернула батьками дитину. Двічі губилися малюки в Ужгороді – десь мати не догледіла, відвернула увагу на розмову.
А якось дружина посварилася з чоловіком і без його відома забрала двох діточок за кордон. Чоловік заявив на неї до відділку, співробітники вистежили «викрадачку». Як потім пояснила сама жінка, вона просто переплутала літаки – напередодні сварки «дружньою» родиною готувалися їхати до Німеччини, тож згоду батька мала. Був випадок, коли дітей мама «вкрала» з Рахівщини у Чернівці.
Наразі ж через сильні морози і сніг працівники міліції просять батьків та опікунів пильнувати своїх дітей, контролювати їх дозвілля. Адже дітвора може загуляти, загратися в сніжки й не повернутися вчасно додому. А рідні від того лише панікувати будуть.
Надія Вишневська