"Це унікальний навчальний заклад, – розповідає художник Любомир Баник. – Десять років тому його побудував американський архітектор у стилі хай-тек. Наразі тут три факультети, на яких готують майбутніх священників, катехітів (викладачів християнської етики), канторів (співаків церковного хору). Вчаться і дівчата, і хлопці. Названий коледж на честь отця Афанасія Великого, якому приписують авторство афанасіївського символу віри, що містить спростування численних єресей перших століть християнства".
Працювали митці щодня по 14 годин. Усі матеріали, інструменти привезли з собою, адже в Угорщині все набагато дорожче. Іноді було важко: приміщення досить погано провітрювалося. "А коли малювали стелю, то потрібно було увесь час дивитися вгору, тобто тримати шию зігнутою кілька годин, – пригадує Любомир Баник. Саму ж роботу закарпатських художників помітив єпископ угорської Греко-католицької церкви Філіп і запросив розмалювати трапезну в семінарії в Ніредьгазі. А незабаром майстрам запропонували оформити й капличку в сусідньому коледжі.
Митець розповідає, що в Угорщині зовсім нещодавно з'явилась мода розписувати церкви. У галузі сакрального мистецтва фахівців тут не готують, тож іконописців запрошують з-за кордону: це і дешево, і якісно. Річ у тім, що в Угорщині немає, наприклад, Академії мистецтв, як у нас у Львові, де вчать іконописанню на стінах. Тамтешні художники не беруться розписувати величезні релігійні об'єкти, більше займаються станковим живописом. Та й робота угорських майстрів дорого коштує.
09 вересня 2011р.
Теги: художники, каплиця, Ніредьгаза