500 сторінок за власний кошт – на перевірку
Зокрема, у Берегові ОСББ були створені одними з перших на Закарпатті. Сьогодні вже 27 багатоповерхівок "відмежувалися" від державних послуг з утримування та ремонтних робіт. І деякі показують приклад не лише області, а й усій країні. Нібито і з міською владою було досягнуто консенсусу – з бюджету дійсно почали надходити гроші на нагальні потреби. Невеликі, близько 300 гривень на квартиру, однак це вже можливість акумулювати кошти. Тож, нарешті, багатьом вдалося вперше за 30-40 років (!) привести до ладу вічно діряві дахи або каналізаційні системи. Ще б рік-два – і, можливо, всі будинки вдалося б перевести на баланс самих мешканців. Але останнім часом у місті чимало нарікань на... перевірки міліції.
"До мене додому прийшла людина у формі і почала вимагати всю документацію за кілька років діяльності нашого об'єднання, – каже Володимир Федішин, голова одного з ОСББ, створеного на проспекті Геологів. – Мені таке прохання здалося досить дивним. Адже не було жодного пояснення: з якою метою відбувається така перевірка і чому я зобов'язаний надавати міліції наші документи. Тож попросив представника силової структури аргументувати свої дії".
Правоохоронці послалися на документ, у якому згідно із законом "Про міліцію" "у зв'язку з оперативною необхідністю" просять надати завірені копії установчих документів (протоколу рішення зборів про затвердження на посаді директора ОСББ, статуту, свідоцтва тощо), а також загальну суму коштів, сплачених мешканцями будинку за останні 4 роки. До того ж, завірені копії документів про їх використання, витрати грошей з місцевого бюджету на проведення капітального ремонту, акти виконаних робіт, договір підряду тощо.
"Уявити, що за власний кошт я зараз почну робити копії як мінімум 500 сторінок, ще якось можна, але ось чи має міліція повноваження вимагати від мене подібну документацію?!" – обурюється Володимир Федішин. Адже згідно з цитованим правоохоронними органами Законом "Про міліцію" представники закону справді можуть отримати "безперешкодно і безплатно" будь-яку документацію, необхідну... у справах про злочини, що знаходяться у провадженні.
Однак у коментарі "Замку" в берегівській міліції розповіли, що перевірка діяльності ОСББ поточна і проводиться на постійній основі, згідно зі вказівкою Міністерства внутрішніх справ України ще від 18 березня цього року "Про вжиття заходів із попередження та викриття злочинів у сфері житлово-комунального господарства при формуванні тарифів". Подібні, за словами міліціонерів, відбуваються зараз по всій країні, адже зафіксовано чимало порушень, коли нераціонально використовувалися бюджетні гроші або були завищені тарифи. Зокрема і в Берегові після перевірки заяв мешканців багатоповерхівок уже порушено дві кримінальні справи за фактами розкрадання коштів.
На "найвищому" контролі
1 червня Віктор Янукович на засіданні Кабміну заявив, що слід провести ревізію роботи об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). За його словами, у державі їх створено вже 15 тисяч, але не всі працюють вдало і "фактично не виконують ту головну роль дерегуляції в житлово-комунальному господарстві, децентралізації й боротьби з монополією". Президент доручив Антимонопольному комітету, який очолює Василь Цушко, "включитися в це питання". А також висловив думку, що необхідно залучати й інші контролюючі органи до питання формування тарифів в ОСББ.
12 липня Глава держави своїм указом призначив Анатолія Близнюка міністром регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Новоспечений очільник одразу почав радити українцям створювати ОСББ. "Не потрібен ЖЕК – ліквідуйте його. Наймайте того, хто вам ефективніше надасть усі послуги – полагодить дах, прибере під'їзди, винесе сміття", – заявив він. Міністерство також виступає за обов'язкове створення ОСББ мешканцями нових будинків і добровільне – тими, хто уже тривалий час живе у багатоповерхівці.
Першими відчули на собі розпорядження Президента жителі Полтави. Представники Антимонопольного комітету зібрали всіх голів ОСББ і провели з ними роз'яснювальну роботу щодо формування тарифів на обслуговування їхніх будинків. Щоправда, такі питання вправі вирішувати лише самі мешканці на загальних зборах власників квартир – членів ОСББ, а не в ручному режимі з боку контролюючих органів. Натомість нікого не цікавило, що у наданні комунальних послуг і справді не все гаразд – наприклад, водоканал примушує замінювати лічильники на воду, хоча в кожній квартирі такі вже облаштовані. Крім того, навели приклад, коли комунальне підприємство, яке влада "нав'язала" одному з ОСББ для виконання монтажних робіт, виставило рахунок на 430 тисяч гривень, а коли провели незалежну експертизу, то з'ясувалося, що все це обійшлося лише у 120 тисяч гривень. Було порушено кримінальну справу.
Міська влада не залишається байдужою
Отримати коментарій у Берегівській міській раді також виявилося досить проблематично. Про всі ці перипетії погодилася розповісти лише перший заступник міського голови Ольга Бізіля (хоча і не має безпосереднього відношення до комунальної сфери). Вона також дуже стурбована ситуацією, що склалася.
– Я хочу, насамперед, щиро подякувати всім людям, які наважилися на створення ОСББ у такий важкий час і взяли на себе відповідальність за утримання будинків, де мешкають, та й прибудинкової території, – каже Ольга Василівна. – Звичайно, необхідно відслідковувати, щоб усі кошти ОСББ – і зібрані самими мешканцями, і державні – використовувалися чесно, прозоро, за призначенням. Однак варто пам'ятати, що голови ОСББ взяли на себе чималий тягар, і через дрібниці не варто ускладнювати й без того нелегку їхню роботу. Бо дехто вже говорить про те, аби відмовитися від своїх обов'язків. І це в той час, коли Президент України наголошує, що треба остаточно відійти від старої системи та ЖЕКів. Бо вони себе не виправдали. Тож я звертатимусь до представників контролюючих органів, аби вони проводили, насамперед, профілактичні заходи, попереджаючи можливі порушення, а не заважали працювати, не залякували людей...
Володимир Федішин тим часом звернувся до районної прокуратури з проханням пояснити правомірність перевірок фінансової діяльності ОСББ з боку міліції. Людина справді дуже розгублена. "Нам коштувало дуже великих зусиль переконати мешканців наших будинків у необхідності створення об'єднання, – каже він. – Довелося взяти на себе функцію голови, вести всю бухгалтерію, виходжувати необхідні документи, причому абсолютно безплатно – так би мовити, на власному ентузіазмі. Окремі мешканці не погоджуються сплачувати затверджені мінімальні тарифи, від деяких навіть чув погрози на свою адресу. Грошей не вистачає на найнеобхідніше. Важко... А тепер ще ці перевірки..."
P. S. Під час підготовки матеріалу стало відомо, що у міській раді відбулася зустріч керівництва міліції та міської влади. Нібито розглядалося і питання перевірки ОСББ. Деякі позитивні зрушення все-таки відбуваються. Як повідомив депутат міської ради, а також керівник одного зі зразкових ОСББ у Берегові Валерій Боровський, незабаром у місті буде створено асоціацію організацій співвласників багатоповерхівок, яка діятиме за підтримки мерії. Це питання розглядатимуть на наступній сесії, про що домовлено з міським головою Іштваном Гайдошем. "А отже в нас з'явиться шанс не лише ділитися власним досвідом із новоствореними організаціями, допомагати в оформленні потрібної документації, але й спільно вирішувати будь-які питання правового характеру. Разом легше буде захищатися", – повідомив міський депутат.
Олександр Ворошилов
06 вересня 2011р.
Теги: ОСББ, багатоповерхівки