Що може милувати око краще, ніж струмені холодної води посеред гарячого літа? І хоча в ці дні природа й так поливає нас дощем, водограї однаково лишаються чи не головними візитівками міст. Ужгород же за попередньої влади взагалі вважався "зоною без фонтанів".
Гостей міста радували хіба що струмені води, які вирували в Оноківцях на подвір'ї "Закарпаттяобленерго". Ще працював міні-фонтанчик на "квітковій" зупинці на вулиці Грушевського. Ну, і в останній рік каденції Сергія Ратушняка у Новому районі встановили фонтан у вигляді скульптури дівчини на дельфіні.
Лише восени минулого року, уже з приходом нового мера, в обласному центрі нарешті відновили фонтан у сквері навпроти УСБУ. Тепер же міська влада задекларувала: найближчим часом запрацює "озерце" в альпінарії, а також світловий фонтан. Він розміщуватиметься на вулиці Гойди між управлінням статистики та економічним факультетом УжНУ. Там, до речі, водограйчик колись працював.
Як повідомив "Замку" головний інженер Ужгородського водоканалу Михайло Брежнєв, головні технічні роботи на цих об'єктах уже виконані. Тож світлофонтан і потічок в альпінарії вже найближчим часом радуватимуть ужгородців і гостей міста. Михайло Григорович зауважує: ці об'єкти не на балансі Водоканалу – комунальники лише виконують замовлені роботи. Одна з особливостей оновлених фонтанів: якщо раніше через них вода з трубопроводів текла до каналізації, то тепер діє принцип замкнутого циклу. Тобто вода рухається по колу. На питання, а скільки разів у році треба її міняти, Михайло Брежнєв відповідає по-філософськи: це залежить від менталітету й совісті людей. Не буде у штучних водоймах сміття, значить рідше.
Чи можливо в Ужгороді відновити старі фонтани? Наш співрозмовник каже, що це залежить від бажання та грошей. А технічна можливість завжди є. Пан Брежнєв зізнається, що особисто йому найбільше подобався фонтан у сквері між облрадою та економічним факультетом. Нині, як відомо, водяні чаші засипані глиною. До слова, мало хто знає, але клумби на площі Поштовій також були чашами. У 90-ті роки через аварійні тріщини, які там утворилися, їх вирішити засипати ґрунтом.
Сьогодні ніхто з експертів, ані з міських можновладців не говорить і про фонтан, що за облмуздрамтеатром. А якби його відновити, то водяна споруда вийшла б у цьому місці точно не гірша, ніж, скажімо, у центрі Львова чи Івано-Франківська. Та нині про реконструкцію говорити зарано – як відомо, за каденції минулої влади цю територію примудрилися продати. Чи відстоїть громада своє право на площу з фонтаном, стане зрозуміло згодом.
А от жителі Нового району відновлення водограю, котрий встановили минулого літа, не дочекаються. Принаймні цього року. Як розповів начальник ТОВ "Житло-сервіс" Богдан Тереняк, минулої осені зловмисники поцупили зі скульптури дівчини на дельфіні кабель і насос. Міліція хуліганів не знайшла. Тож цього року фонтан уже не струменить. Богдан Тереняк каже, що в керованого ним ТОВ (це – тутешній жек) нині немає грошей на водограй. Та й не числиться споруда за організацією – де-юре вона взагалі нічия.
Відновлені ж ужгородські фонтани будуть подарунком до Дня міста, який відзначатимуть 18 вересня.
Не один обласний центр, між іншим, робить собі такий подарунок. Так, до днів свого народження нові або ж відновлені фонтани запустили у Тячеві, Міжгір'ї, Перечині. Тож приємно, що і в глибинці також можна милуватися водограями.
Світловий і кольоровий – з листопада минулого року працює у Міжгір'ї. За словами заступника селищного голови Василя Юрика, його земляки започатковують традицію – запускати фонтан після Великодня у поливальний день. Відтак водограй битиме з весни й до осені. Із недоброзичливцями, які можуть кинути до фонтану сміття, а то й залізти у воду, у Міжгір'ї борються просто – їх вираховують з допомогою відеокамер. Оскільки знають про спостереження, "героїв" на подвиги не тягне.
Кольоровим фонтаном на Закарпатті гордиться й Мукачево – його запустили минулої осені у мікрорайоні "Росвигово". Тепер водограй струменить від травня до жовтня. Крім цього, у місті над Латорицею є ще три фонтани – у парку імені Горького, біля художньої школи, а також невеличкий на вулиці Миру. За словами заступниці начальника управління міського господарства Наталії Запотічної, невихованість поодиноких жителів водограям таки допікає: хтось смітить, хтось лізе у воду. Відтак її міняти доводиться досить часто.
Тячів – ще одне місто, у центрі якого виграють струмені. Як розповів заступник міського голови Тиберій Мийсарош, фонтан у райцентрі побудували ще у 80-х роках. А от відновили його лише торік – до Дня міста.
Тенденція, що влада на місцях почала більше надавати уваги відновленню або ж зведенню нових фонтанів, радує. Тож, можливо, скоро їх у нашому краї стане ще більше. І з естетичного погляду ці водні об'єкти будуть ще гарнішими.
Ярослав ГУЛАН