У селищі Усть-Чорна, яку заснували переселенці з Верхньої Австрії, католицький храм Святої Марії-Магдалени 19-го століття вабить своєю унікальною атмосферою. Всередині храму є чимало раритетів. Один із них - унікальний орган.
Католицький костел Святої Марії-Магдалени в Усть-Чорній збудований наприкінці 19 століття. Як розповідає місцевий краєзнавець Борис Шпір, збудували церкву першопоселенці з Верхньої Австрії, яких вислали на окраїни Австро-Угорської імперії освоювати навколишні ліси. Традиційно найперше на новому місці люди зводили урядові будинки і храм. Збудували церкву протягом 1890 року в готичному стилі.
Виявляється, дата початку будівництва – 29 вересня – не випадкова. Костел Святої Марії-Магдалини став центром не лише релігійного, а й культурного життя та родинних зустрічей. За традицією, після недільних богослужінь прихожани вирушали на спільні обіди.
Зараз у храмі на служби збираються греко- та римо-католики Усть-Чорної. У 1960 році сакральну споруду реконструювали, замінили вівтарі, прибрали казальницю, головний олтар поділили на дві частини. Але загалом зберігся оригінальний інтер’єр. Єдине - потребує оновлення стріха.
Церква вабить не тільки вірян, але й туристів та гостей з Австрії, які залюбки долучаються до святкових мес. Всередині храму є чимало раритетів. Орган 1890 року є окрасою та голосом костелу. Його змайстрував органмейстер із Будапешту Орсаг Шандор. Вже близько 15 років на ньому грає місцевий столяр та музикант – Віктор Колчар.
Чоловік розповідає: попри те, що вся його музична освіта – це лише Усть-Чорнянський філіал хорового товариства та 5 років навчання по класу акордеону , та музика стала невід’ємною частиною його життя. Тож опанувати мистецтво гри на органі було не складно. Органіст каже: звучання органу робить богослужіння урочистим та проникливим.
Орган – це один із найдавніших музичних інструментів і має цікаву будову. Віктор Колчар розповів про те, за яким принципом він працює. Піснеспіви під супровід органу виконують залежно від того, чи проводиться служба у час посту чи після християнських свят. Цього року орган вперше за 50 років відреставрували та налаштували. Із цим нелегким завданням впорався органний майстер з Ужгорода Шандор Шрайнер з допомогою Віктора Колчара. Тож старовинний орган отримав друге життя і продовжує служити вірникам.