Півтора десятка фермерів з Берегівського, Виноградівського та Хустського районів завдяки сприянню центру дорадництва “Терра Деі” переймали європейський досвід господарювання в Польщі. Переважна більшість учасників агромандрівки вдома мають теплиці та досить успішні у своїй роботі, проте побачене справило на них неабияке враження.
Пані Ганна з виноградівського селища Вилок давно мріяла про власний парник. Тож відвідини господарства відомого на всю Підкарпатську польську округу фермера переконали її в актуальності задуманого.
Андрей Барч, який постачає власну продукцію на ринки чи не всього воєводства, провів пізнавальну екскурсію своїми володіннями. Вирощує переважно томати та огірки. Каже: намагається йти у ногу з часом. За останні 20 років технологію вирощування культур змінював 3 рази.
Продемонстрував для наших аграріїв і своє улюблене дітище – скляну теплицю. Це навіть для тутешніх фермерів дороге задоволення. Натомість переваги такого об’єкту, каже експерт у цій сфері Андрій Новак, колосальні.
Практично всі процеси під склом автоматизовані. Персональний комп’ютер в польській теплиці - звична річ, адже саме він визначає кількість світла, свіжого повітря та вологості для оптимальних умов росту та скільки поживних речовин і води додати в ґрунт, аби плоди вчасно дозрівали. А за всіма цими процесами фермер спостерігає через мобільний в режимі реального часу, навіть коли відпочиває.
Подібним може похизуватися чи не кожен польський фермер. Адже держава зацікавлена у розвитку сільського господарства. Проте так було не завжди.
Керівник дорадчого центру, який доволі часто організовує подібні агротури для закарпатських фермерів, каже, що тільки так можна показати, як насправді повинно виглядати село. А головна мета – не перебрати технології, а навчитися лобіювати інтереси свого господарства.
Відвідини теплиць – це тільки початок ознайомлення з польським аграрним досвідом. Група наших фермерів засвоїла чимало корисних уроків та зробила висновок: селу не можна дати померти.