Як уже писав «Замок», одним із перших привернув увагу громадськості і влади до цієї проблеми міський голова Мукачева. Минулого тижня Золтан Ленд’єл навіть надіслав телеграму прем’єр-міністру Миколі Азарову з проханням оперативно втрутитися в ситуацію. У звернені мер Мукачева відзначив, що виконком Мукачівської міської ради через блокування Державною казначейською службою платежів не в змозі виконувати свої зобов’язання з фінансування видатків міського бюджету. Станом на 10 жовтня 2012 року Держказначейство заблокувало коштів міського бюджету на 511 тисяч гривень. Як ідеться у телеграмі, це ставить під загрозу утримання установ бюджетної сфери, житлово-комунального господарства, соціальної інфраструктури, ремонт шкіл, дошкільних навчальних закладів, доріг і може призвести до зриву початку опалювального сезону.
У вівторок, 17 жовтня, Золтан Золтанович у коментарі «Замку» зауважив, що за цей час ситуація не зрушилася з місця – на рахунках і далі «нуль».
А наш земляк Віктор Балога на своїй сторінці у мережі Facebook повідомив, що майже заблоковані рахунки всієї Закарпатської області. «Держказначейство не проводить ніяких розрахунків, крім заробітних плат. Такі затримки в області становлять понад 150 мільйонів гривень», – написав політик.
На жаль, начальник головного управління Державного казначейства України в області Іван Шоля так і не знайшов часу прокоментувати ситуацію журналістові «Замку».
Загалом, саме в такому перманентному режимі «блокування» держскарбниця працює як мінімум з липня цього року. В серпні через аналогічні проблеми з оплатою рахунків до прем’єра зверталася Асоціація міст, просячи терміново вирішити питання з проведенням платежів на видатки місцевих бюджетів.
11 жовтня у Кривому Розі на нараді з представниками Дніпропетровської обласної асоціації органів місцевого самоврядування Микола Азаров заявив: «У нас були проблеми фінансування за системою казначейства через те, що 7 жовтня Україна заплатила Росії мільярд доларів за спожитий газ. Ми пригальмували фінансування, а вчора процес відновлено», – заявив Микола Азаров. Також, за його словами, уряду доводиться корегувати такий спосіб асигнування через те, що надходження до Пенсійного фонду не збігаються з виплатами пенсій. За словами Прем’єра, з держбюджету йдуть значні перерахування до Пенсійного фонду.
Тут варто згадати, як днями Азаров ревно переконував працівника заводу в Запоріжжі, що той заробляє 3,5 тисячі гривень, а не нещасні півтори. Микола Янович – майже як вередлива принцеса з відомої казки: я ж сказала, що «травка зеленєєт», ну то й що, що зима?! Або перефразовуючи: я ж кажу, що проблем немає, мені видніше.
Аналітики ж відзначають, що головна причина того, чому Кабмін заліз у кишеню до місцевих бюджетів, – це потреба підтримувати анонсований президентом курс на підвищення соціальних стандартів при тому, що економіка фактично не зростає.
До речі, ручне управління державним бюджетом для нашої країни – явище зовсім не нове. При цьому нинішня влада товчеться на граблях, які колись «апробувала» прем’єр Юлія Тимошенко. Екс-урядницю тримають у тюрмі, а граблі.. використовують.
Експерти ще влітку попереджали: якщо не взяти ситуацію під контроль, у жовтні проблеми знову повторяться. Зокрема, директор департаменту Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень Артем Рудик відзначав, що виконання плану бюджету цього року напружене, попри традиційні звіти влади про перевиконання планів: «Квітень і липень – останні місяці перед квартальною сплатою податку на прибуток, яка припадає на травень і серпень. Отже, наступна проблема з фінансуванням витрат у держави може з’явитися в жовтні».
У вересні промислове виробництво скоротилося на 7 % (до вересня минулого року), колосальні витрати на Євро ’2012, виплачування гігантських сум за позикою зовнішнього боргу, розрахунок за дорогий російський газ, а на носі – вибори. Щодня ж активно доводити електорату, що нас «покращило» вже сьогодні (вони ж бо професіонали), – дуже дороге задоволення. Враховуючи, яка нині загальна економічна ситуація в державі, схоже, у влади залишився єдиний варіант: лізти в кишеню органів місцевого самоврядування. Як наслідок, саме керівництво на місцевому рівні й буде «крайнім» в очах пересічних українців. Бо ж, наприклад, якщо нині через неможливість сплачувати рахунки у місті призупиняють ремонт доріг, то люди звинувачуватимуть саме мера, а не казначейство чи уряд.
Владислава Руна
шоля 2012-10-26 / 22:33:01
моральний колапс від казначейства пяниця і шизофренічка Скрипчук