Збори оцінили роль і місце Спілки в національно-культурному житті української національної меншини, сучасний стан видавання журналу «Дукля» і намітили план діяльності на наступний виборчий період. Із 29 у зборах взяло участь 17 членів.
Звіт про діяльність організації зачитав голова Спілки українських письменників Словаччини Іван Яцканин. Хоч засідання не проходили регулярно, але члени комітету завжди були на зв’язку і рішали актуальні питання. Представники Спілки регулярно брали участь у засіданнях ради Асоціації письменницьких організацій Словаччини, оскільки Спілка є складовою частиною цієї організації.
Іван Яцканин у звітній доповіді, між іншим, сказав: «Зійшлись ми для того, щоб у цей складний час означити наше місце в суспільстві, нашу роль і позицію у збереженні цінностей нашого національно-культурного набутку, який є, так би мовити, нашим обличчям в очах інших. Таким набутком є українське красне письменство Словаччини». Далі, він наголосив, що Спілку не слід розуміти в загальних рисах, не створювати ілюзію про її силу чи ефективність. У наш час багато чого залежить від ентузіазму окремих членів.
За звітний період, тобто від 21 березня 2013 року, Спілка здійснила та брала активну участь у проведенні ряд акцій. Це були, наприклад, літературні вечори, бесіди, конференції, семінари, презентації книжок, «круглі столи», вечори-спогади. Спілка була співорганізатором конференції з нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, літературних зустрічей, фестивалів художнього слова. В цьому році Спілка готується до підготовки відмічення в Словаччині 160-річчя від дня народження і 100-річчя від дня смерті Івана Франка.
Загалом протягом звітного періоду було здійснено понад 40 акцій, проведено 13 презентацій видань українських письменників Словаччини. Спілка співпрацює з Союзом русинів-українців СР в організуванні Фестивалю драми і художнього слова ім. О. Духновича в Пряшеві, огляду з художнього читання жінок «Струни серця» ім. Ірини Невицької, декотрих програм у рамках Свята культури русинів-українців Словаччини у Свиднику, утримує зв’язки з Національною спілкою письменників України, Закарпатською обласною організацією НСПУ. Окрему увагу доповідач зосередив на труднощі, зокрема, фінансові, при підготовці і видаванні друкованого органу Спілки – літературно-мистецького і публіцистичного журналу «Дукля».
В ході зборів декотрих організаційних питань Спілки і творчих завдань письменників торкнулись у дискусії Маруся Няхай, Микола Мушинка, Іван Яцканин, Павло Маскалик, Мілан Бобак, Йолана Голенда, Йосиф Шелепець, Михайло Роман, Прокіп Колісник, Степан Крушко. Виступили також гості – виконавчий директор видавництва ТОВ «NITECH» Іван Тільняк та заступник голови ЦР СРУСР Павло Боґдан. Вони узгодились на думці, що з кожним роком доходить до поступового зменшення державних субсидій для культури національних меншин, що несприятливо позначається і на видаванні української преси Словаччини, в тому числі журналу «Дукля». Прогноз невтішний: зовсім імовірно, що в майбутньому дійде до дальшого скорочення субсидій, що негативно позначиться на долі національної культури русинів-українців Словаччини. Редакційну роботу забезпечують по суті пенсіонери, тому що виділені кошти недостатні для оплати молодих перспективних працівників.
Звітно-виборні збори висловили вдячність і визнання Іванові Яцканину за його роботу в Спілці, видавання журналу «Дукля» і за особистий вклад у поглиблення творчих зав’язків з словацькими літераторами і перекладачами, Його знову було обрано головою Спілки українських письменників Словаччини. Членами нового комітету стали Мілан Бобак, Степан Гостиняк, Прокіп Колісник, Маруся Няхай, у контрольно-ревізійну комісію ввійшли Любиця Бабота, Ярослав Джоганик та Юліус Панько.
Збори прийняли рішення, що окремі плановані завдання будуть затверджені за окремими членами новообраного комітету.
Під час роботи звітно-виборних зборів Спілки українських письменників Словаччини
Доповідь про діяльність зачитав Іван Яцканин, вправо – Маруся Няхай і Надія Вархол
Мирослав Ілюк
, Закарпаття онлайн.Спецпроєкти