І. Андрейчак з цієї нагоди, між іншим, сказав: «Угодою ми відчинили двері навчання молодим людям з України в нашій школі. Нашим бажанням є, щоб молоді люди могли відвідувати нашу школу». Додав, що метою підписаної угоди є здійснювати обмін у навчанні, проводити різні факультативні навчальні заняття чи поїздки учнів, аби вони могли взаємно знайомитись з історією та культурою регіону. Поки що заплановано здійснити двотижневе перебування українських дітей 8 і 9 класів у Словаччині. Вони будуть навчатись разом з учнями З’єднаної школи ім. Т. Шевченка. Передбачається, що пізніше 20 українських дітей будуть навчатись у нас протягом всього навчального року.
Як відомо, зараз у Пряшівській школі навчається 30 учнів з України. Це здебільшого діти юристів, підприємців, лікарів, які живуть і працюють у Східній Словаччині. Українські діти на сучасну пору навчаються у декотрих середніх і вищих школах як Словаччини (Пряшів, Кошиці), так і Чехії.
Марія Фединець сказала, що у школі з словацькою мовою навчання в Ужгороді навчається 327 учнів. «Це єдина школа в Україні, - сказала вона, - в якій навчається словацька мова як обов’язковий предмет. У нас 11 класів. Інтерес до навчання великий. Навчання на І ступені проводиться словацькою мовою, вивчаються державна українська мова та англійська. На ІІ-ІІІ ступені окремі навчальні предмети вивчаються словацькою мовою. Від заснування у школі працюють 5 вчителів зі Словаччини, відряджені Міністерством шкільництва Словацької Республіки».
Голова ЦР СРУСР Петро Сокол позитивно оцінив поглиблення співпраці між школами. Сказав, що така співпраця приносить обопільну користь – наші учні будуть мати змогу удосконалювати знання з української мови, а українські – зі словацької. Плоди такої співпраці побачимо в майбутньому.
Сьогодні не рідкість зустріти у вищих і середніх школах Словаччини студентів і учнів з України. Драматичні події на сході України прискорюють євроінтеграційні прагнення в українському суспільстві. У цих процесах не відстає українська молодь, в тому числі із Закарпатської області України, значна частина якої бачить своє майбутнє в об’єднаній Європі.
Підписання угоди. На фото (зліва): Марія Фединець, Янка Буріанова, Ігор Андрейчак
Під час зустрічі в дирекції школи
Мирослав Ілюк