У грі, побудованій на народних традиціях русинів-українців Пряшівщини, брали участь вісім дійових осіб: два Ангели (Мартина Світок та Радослава Балаж), Ґуба (Матуш Пронер), Федір (Радослав Марек), Стах (Мартин Няхай), Дідо (Юрко Мушинка) та двоє музикантів (Іванна Світок – скрипка та Михаєла Мушинка – гітара).
В грі духовна тематика (повідомлення Ангелів пастухам про народження Ісуса Христа) переплітається з жартівливими сценами з життя пастухів, які врешті-решт ідуть у „Віфлеєм” (макет печори з фігурами святої сім’ї, пастухів та тварин) поклонитися новонародженому Месії та принести йому скромні подарунки.
Все це супроводжується співом народних і церковних колядок та музикою. Ціла гра становить одне замкнене ціле і кінчається „віншуванням” Діда, тобто побажанням сім’ї щастя, здоров’я і добробуту.
У Пряшеві та його близькій околиці „віфлеємці” відвідали домівки своїх учителів, рідних та близьких знайомих, а теж і Консульство України. Скрізь їх приймали надзвичайно сердечно, часто зі сльозами в очах. Вповні заслужено, бо вистава була і справді зворушливою.
Віримо, що ця відновлена народна традиція буде репризована і під час „руського” Різдва – 6 січня та стане тривалою і для майбутніх Різдвяних свят.
Микола Мушинка. Фото автора
Ангел сповіщає пастухам про народження у Віфлеємі Ісуса Христа.
Пастухи колядкою вітають новонародженого Ісуса.
Один з пастухів дарує Ісускові „груду сира”.
Віншування Діда: „Вінчую, вінчую, на щастя, здоров’я, на тото Боже народжіня… жеби сте мали на полю уроди, дома приплоди, на статочку розмножиня, на діточках потішиня, од панів ласки, од людей почливість, а од Бога благословіня…”