«Виноградний бал» проводиться у той час, коли дозріє виноград, але підготовка до нього здійснюється заздалегідь. Майже за місяць до балу танцювальний колектив села вивчає так званий «Танець сторожів», який виконується молоддю, одягненою у національні строї. Також готується репертуар українських народних пісень.
Підготовка до «Виноградного балу» – тривалий процес. «У переддень заходу сільська молодь прибирає територію, де буде проводитися дійство, тематично прикрашається зал і сцена. Декорації виготовляються з виноградної лози та листя винограду. До нього прив’язують грона, квіти, яблука, стрічки та повітряні кульки. На столі стоїть фруктова корзина, якою будуть нагороджувати «Короля» та «Королеву» балу. У день проведення заходу молодь прикрашає підводу та коней. На підводу кладуть лавиці, прикриті покрівцями. На коней вішають дзвоники та вишивані рушники. Коли все готове, музиканти разом із молоддю сідають на підводу і вирушають селом з піснями та музикою. Людей пригощають ласощами та запрошують до святкування». – Розповів про фестиваль житель Берегівщини, координатор місцевого осередку «Сокола» Василь Мізун.
Довідка: В селі Свобода на Берегівщині проживає переважна більшість українців, що є не типовим для багатьох сіл Берегівщини. Українці сюди переселилися із села Вільшани, на місці якого у 60-х роках постала Теребле-Ріцька ГЕС. Переважно це уродженці Міжгірського та Хустського районів. До Свободи входять три присілки – Данилівка, Великий і Малий Бакош, які нині налічують близько три тисячі жителів. Молодь села активно відроджує українські традиції.
Прес-служба Закарпатської обласної організації ВО «Свобода»
петя 2013-11-09 / 21:28:08
молодці
Пан Баклажан 2013-10-21 / 21:11:05
"Свободянський кущ", посаджений чехословацькими легіонерами
http://zakarpattja.livejournal.com/51190.html