До участі в слуханях було запрошено представників Уряду, уповноваженого ВРУ з прав людини, голову Верховного суду, представників Генеральної прокуратури, органів місцевого самоврядування, громадських організацій та міжнародних організацій. Із лідерів опозиції на слухання прийшов тільки Віталій Кличко.
«Права людини не дарують, їх потрібно відстоювати. Однак, в останні роки ми спостерігаємо загрозливі тенденції до згортання існуючого рівня забезпечення прав та свобод людини, зокрема, свободи слова, свободи мирних зібрань. Журналісти в Україні зазнають фізичних погроз і насильницьких дій при виконанні своїх професійних обов`язків. За повідомленнями прес-служби Генпрокуратури України, з початку 2013 року зареєстровано 42 кримінальних провадження за фактом перешкоджання професійній діяльності журналістів», - зауважив виступаючи перед присутніми на слуханнях голова Комітету, член фракції УДАР Валерій Пацкан.
За словами політика, не кращий стан з забезпеченням права на мирні зібрання. За даними громадських організацій суди у 85% випадків обмежують право громадян на мирні зібрання, якщо з позовом звернулася місцева влада. Загострюється ситуація і з дотримання соціально-економічних прав. Є небезпечні тенденції щодо перерозподілу власності, рейдерство, замовні вбивства бізнесменів.
«Одними з найгостріших питань залишаються дотримання права на судовий захист і невиконання судових рішень, - підкреслив голова Комітету. - Ті кроки, що були здійсненні у реформуванні судової системи не дали відчутного позитивного результату. Навіть навпаки, зробили суддів більш залежними від влади. Про що говорити, коли Конституційний суд ухвалює рішення, що підривають основи державності? Я маю на увазі останнє рішення щодо місцевих виборів».
Підсумовуючи свій виступ, політик зазначив, що саме дискусія дозволить комітетам парламенту сформувати пакет пріоритетних ініціатив для поліпшення ситуації з дотриманням прав людини в державі.