Під час зустрічі було обговорено низку питань щодо розвитку української мови на Закарпатті та можливости підтримки українських наукових центрів за кордоном.
"Забезпечення підтримки українських громад у сусідніх Угорщині, Словаччині, Чехії, Румунії, Польщі, Сербії нині є надзвичайно актуальним питанням. До приладу, українці у Східній Словаччині, де вони є автохтонним населенням, переживають четверту хвилю асиміляції внаслідок розколу на русинів-українців та русинів. І це відбувається тоді, коли у Свиднику в складі Національного музею Словацької Республіки діє найстаріший за межами України музей української культури та катедра україністики Пряшівського університету", – наголосив під час заходу Любомир Белей.
У ході зустрічі Валерій Черняков та Любомир Белей обговорили можливість проведення низки заходів на підтримку центрів україністики за кордоном. Йдеться, зокрема, про участь у науково-практичних конференціях, підготовку актуальних публікацій із питань мовної політики та забезпечення підтримки літературних україномовних видань. Також під час зустрічі було обговорено так звану проблему "політичного русинства" на Закарпатті, яке, без сумніву, привнесено із-за меж України. Зокрема наголошено на мовній нормі, яку на Закарпатті деякі політикани підмінюють "язичієм", називаючи це окремою "русинською мовою".
"Підтримка українських громад за кордоном, сприяння їм у збереженні української мови і культури має бути невідкладною, послідовною та постійною. Шукатимемо шляхи підтримки українців за кордоном як на політичному, так і на законодавчому рівні", – наголосив Валерій Черняков.
Прес-служба Закарпатської обласної організації ВО «Свобода»