До акції, ініційованої «УДАРною молоддю» долучилися такі знані люди в краї, як письменник Олександр Орос, скульптор Василь Олашин, молодий поет Томаш Деяк. Також, зі своїми творчими здобутками поділилися представники талановитої молоді краю і гість із Латвії Робертос Цитовічіс, який прочитав власні твори на своїй рідній мові.
Підсумувавши виступи молодих поетів, голова виконкому закарпатського УДАРу Віктор Погар зазначив: «В мене виникає питання до oкремих депутатів та представників влади: як можна взагалі не любити цю мову? Мені здається, її можна не любити тільки тоді, якщо її не чути і не читати. Ми переконані, що люди в цій країні мають право на доступ до української літератури. Ось чому ми розпочали збирати книжки для бібліотек Криму, де люди обмежені в доступі до українського друкованого слова».
Політик передав у фонд акції збірку поезій видатної Ліни Костенко, порадивши перечитати її твори кожному свідомому громадянину.
Саме російською мовою продається більшість газет, журналів і книг в Україні. Тому, ця акція під назвою «Західна Україна – Криму» покликана донести українську книгу в регіони, де її майже не використовують.
«Сьогодні українські діти, що живуть на сході і півдні країни, навіть якщо хочуть навчитися державної мови, не мають вільного доступу до українських книг. Більше того, дорослі, які цікавляться творами наших сучасних письменників та поетів, не маючи фінансової можливості щоразу купувати нові книжки, також позбавлені можливості, яка є в будь-якій цивілізованій країні, – взяти потрібну книгу в бібліотеці. Просто тому, що її там немає», – пояснив актуальність акції куратор «УДАРної молоді» Денис Ман.
За його словами, на Закарпатті організація, якою він керує, часто проводить українські вечірки, проукраїнські акції. А з цього місяця він ініціює щотижневі посиденьки молодих письменників і поетів, під час яких вони зможуть ділитися власними доробками.
«Я перестав писати російською мовою, це і є висловленням моєї позиції. А декларувати можна все, що завгодно. Останнім часом помітив, що з’явився тренд розмовляти українською мовою серед свідомої молоді. Однак, не впевнений, що саме мода має бути головним стимулом до цього…», – розповів поет Томаш Деяк.
Одну із своїх книг, «Боротьба за Україну», презентував і письменник Олександр Орос: «Ви не купите такої книги в жодній бібліотеці, бо я книги не продаю, а тільки роздаю. Особисто я – не філолог і не історик, а кандидат технічних наук. Але поки живу – воюватиму. З Ліною Костенко я знайомий особисто. Це були дуже важкі часи боротьби за нашу мову», – розповів письменник.
Завершив круглий стіл скульптор Василь Олашин: «Дуже прикро, що титульна нація повинна виборювати очевидне – щоб її мова була державною. Етноцид проти українців набрав колосального розмаху. Винний в цьому сьогоднішній тимчасовий уряд. Ким легко управляти? Рабами! Людина, яка не несе духовність, перетворюється на раба, який просто існує. Я знаю, що за мову в Україні ще буде велика боротьба і знаю, що партія Віталія Кличка відіграє велику роль, бо «УДАР» – за рідну мову!».
Книжки для бібліотек Сімферополя збиратимуть протягом місяця за адресою в Ужгороді: вул. Белінського, 24, кафе «Горіціана». За телефоном (066) 286-20-00 можете дізнатися про інші місця збору книг у нашій області.