Грибний сезон: як не стати жертвою «тихого полювання»

Давно розпочався грибний сезон, тому й не дивно, що купити їх нині в Ужгороді можна повсюди – на ринку, вокзалі чи просто йдучи по вулиці. Особливо після дощів, які пройшли цими днями. Але варто пам’ятати, що вони не лише смачні, а й небезпечні. Про це не не втомлюються повторювати й медики, адже краще попереджати, ніж змагатися згодом за чиєсь життя. Тому серпень присвячують профілактиці отруєнь грибами.

Грибний сезон: як не стати жертвою «тихого полювання»

З цим питанням ми і звернулись до завідувача санітарно-гігієнічного відділу Державної санітарно-епідеміологічної служби в Закарпатській області Василя Петричка.

— Василю Іллічу, розкажіть перш за все про профілактику.

— Ну, є деякі правила, — пан Василь дістав спеціальну заготовку, з якої й зачитав: «Першим і основним з них є таке: ніколи не слід вживати в їжу невідомі гриби. Тому не варто збирати гриби, в їстівності яких є навіть найменший сумнів. Серед них і такі, що схожі на їстівні, але ще не дозріли і не мають достатньо виражених форм та кольору. Не можна брати гриби з ознаками цвілі, загнивання, ослизлості. Непридатними для споживання є також перестиглі та червиві гриби. Важливо пам'ятати, що гриби, які зростають поблизу промислових підприємств, шосейних та залізничних доріг, сміттєзвалищ, мають здатність накопичувати радіоактивні та токсичні речовини, зокрема солі важких металів –  свинцю, ртуті, кадмію, цинку. Слід мати на увазі, що зберігання свіжозібраних грибів без холоду призводить до швидкого їх псування, внаслідок чого цілком їстівні гриби стають небезпечними. Якщо не вдалося одразу їх приготувати, необхідно зберігати гриби в холодильнику, але не більше доби! Перед кулінарною обробкою обов'язковим є ретельне промивання грибів. При приготуванні грибних страв неухильною умовою є попереднє кип'ятіння протягом 10-20 хвилин, після чого відвар потрібно злити. Готові страви також не слід довго зберігати, вживати їх треба в день приготування, або зберігати до наступного дня (не більше!) в холодильнику, обов'язково в емальованому, скляному чи керамічному посуді. Хочеться зауважити, що одночасне вживання великої кількості грибної страви, або перевага цих страв в раціоні людини протягом однієї доби теж часто призводять до важких розладів травлення. Не рекомендується вживання грибних страв дітям, особливо до 3-х років, коли в організмі ще недостатньо ферментів для перетравлення такої їжі.»

— Яких заходів вживає СЕС для запобігання отруєнь?

— Фахівці держсанепідемнагляду області готують статті з цього питання в місцеву пресу, санбюлетені, листівки та пам’ятки; здійснюють радіо- та телевізійні виступи на обласних та місцевих каналах. На місцях масового збирання грибів встановлюють попереджувальні стенди з зображеннями їстівних і неїстівних грибів. Проводяться рейди-перевірки реалізації дикорослих грибів вздовж автотрас.

— На жаль, як відомо, яка б не була хороша профілактика, все одно хтось захворіє. Що ж робити, якщо людина все-таки отруїлась?

— «Якщо ж лихо все-таки трапилось, — знову зачитує Василь Петричко, — і з'явилися такі ознаки отруєння як нудота, запаморочення, блювання, пронос, непритомність, посиніння губ, судоми та ін., необхідно негайно звернутись по кваліфіковану медичну допомогу. Втрата дорогоцінного часу може призвести до важких ускладнень! До приїзду медпрацівників хворого слід покласти в ліжко, обов'язково на бік, дати випити 2-3 літри ледь теплої води чи слабкого розчину питної соди (з розрахунку 1 чайна ложка на 0,5 л води), або блідо-рожевого розчину марганцевокислого калію, і викликати блювання. Після промивання шлунку можна дати проносний засіб. Категорично забороняється в таких випадках споживання алкоголю: він сприяє швидкому всмоктуванню токсинів в організмі. І в жодному разі не слід залишати хворого без нагляду! Залишки грибів та страви необхідно зберегти до приходу лікаря: це може допомогти встановити причину отруєння і призначити відповідне лікування.»

— Яка ситуація з потерпілими від отруєнь склалась за останні декілька років? І що ми маємо на сьогоднішній день?

Кількість випадків отруєнь грибами в Закарпатській області впродовж останніх 5 років коливається в межах від 3 до 13, — для підтвердження своїх слів Василь Ілліч демонструє «Довідку на засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ОДА». — Число їх пов’язане, насамперед, з погодними умовами, сприятливими або несприятливими для зростання грибів. Кількість потерпілих осіб коливається в межах від 5 у 2007 та 2011 рр. до 25 — у 2010. Летальні випадки реєструвались у 2008 (1) та 2010 (2) роках. У 2011 зареєстровано 1 випадок отруєння серед дітей. Більшість потерпілих у 2011 р. ( як і в попередні роки) — мешканці м. Ужгород (3 особи), у Перечинському  та Міжгірському районах отруїлось по 1 особі. За останні 5 років найбільша кількість отруєнь мала місце в м. Ужгород — 25 випадків, з яких 1 дитина, в Хустському та Мукачівському районах — 5, Іршавському та Тячівському районах — 4, в Ужгородському та Берегівському районах — 3. У Виноградівському, Великоберезнянському, Свалявському та Рахівському районах за вказаний період не зареєстровано жодного випадку отруєнь. В інших районах постраждали від 1 до 2 осіб. Загалом 55 випадків отруєнь.  На щастя, цьогоріч потерпілих ще не було.

— Як відомо, люди потерпають через свою неуважність, тому що не розбираються у різновидах грибів. Проте бувають й такі випадки, коли звичайна покупка призвела до трагічних наслідків. Які заходи створені на звичайних і так званих стихійних  ринках?

Реалізація грибів на зареєстрованих ринках дозволяється тільки після отримання позитивного висновку ветеринарно-санітарної експертизи. Відбуваються часті перевірки. Кожний випадок порушення умов реалізації розцінюється як загроза життю і здоров’ю людини з вжиттям необхідних заходів. Реалізація грибів на стихійних ринках, авто- і залізничних вокзалах, електропотягах та інших невстановлених місцях – заборонена, проте, в області, як і попередні роки, цьому приділяють недостатньо уваги.

Марія Пилип для Закарпаття онлайн

29 липня 2012р.

Теги: гриби, отруєння

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:51
В Ужгороді обрали нову локацію для поховань військових
17:34
/ 4
Закарпаття. "Краматорські" сутінки
12:36
Екомандрівка до витоку Чорної Тиси: діти відкривали природу Карпат разом з екоклубом Фото новина
10:31
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Віталієм Лакатошем Фото новина
10:19
/ 1
На Донеччині поліг Михайло Вінтоняк з Косівської Поляни на Рахівщині Фото новина
23:18
/ 1
На війні з Росією поліг Василь Клюс з Великих Ком'ят Виноградівської громади Фото новина
07:57
У понеділок в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Василем Шкобою Фото новина
14:18
Відкрито реєстрацію на серпневі зміни дитячого табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
11:03
/ 1
У Сокирниці на Хустщині попрощалися з полеглим захисником Володимиром Стецем Фото новина
09:31
Завершилася третя зміна табору "Зелені скарби Карпат": пригоди, відкриття і справжнє літнє щастя Фото новина
20:35
Після модернізації колії з кінця липня відновлюють курсування поїздів до Ужгорода
19:20
/ 1
Підтверджено загибель захисника з Берегова Валерія Ковальова Фото новина
18:59
У серпні на кілька днів буде зупинено курсування потягів між Мукачевом і Кошицями
19:53
/ 1
На Закарпатті дозволили полювання у мисливський сезон 2025-2026 років
19:49
Екоклуб у Ясінях запрошує у мандрівку до витоку Чорної Тиси
19:29
На Закарпатті через суд повернули державі понад 2,6 га землі у нацпарку "Синевир"
14:44
/ 1
У Мукачеві попрощаються з захисником Василем Богданом Фото новина
22:44
/ 2
На Рахівщині попрощаються з захисником Андрієм Легким
19:44
У таборі "Зелені скарби Карпат" стартувала третя зміна: перший день присвятили стихії води Фото новина
17:00
/ 1
Четверо закарпатців збиралися перепливати Тису, щоб потрапити в Угорщину
11:37
/ 3
На Закарпатській митниці викрили спроби незаконного ввезення товарів на сотні тисяч гривень Фото новина
16:44
/ 1
В Ужгороді провели в останню путь полеглого у війні Віктора Набожного Фото новина
23:27
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Набожним Фото новина
23:05
Виготовлено паспорт "Чорного озера" в Ужгороді
22:31
/ 3
В Ужгороді у дворі чоловіка, що незаконно проник на сусідську територію, виявили рослини конопель Фото новина
» Всі новини