- Доньку відразу ж взяв на облік кардіолог, а трохи згодом з'ясувалося, що в серці дівчинки серйозні проблеми, і нас відправили на консультацію до Києва, - розповідає мама Мар'яни. - У доньки виявили отвір в міжшлуночковій перегородці серця і аномальне відходження лівої легеневої артерії.
- Кровоток по легеневій артерії був обмежений, тому що судина проходила не в традиційному місці, а між стравоходом і трахеєю, - розповідає Ярослав Труба, завідувач відділенням хірургії вроджених вад серця Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. Н.М. Амосова АМН України. - Крім того, вона здавлювала трахею, і дитина не могла нормально дихати. Операцію потрібно було проводити якомога швидше.
Поки батьки Мар'янки зважували всі "за" і "проти", вони помітили, що дівчинка дуже часто хворіє на ГРВІ та бронхітами, погано набирає вагу. А одного разу дівчинка стала задихатися.
- Повітря у неї виривалося з таким присвистом, як пара з киплячого чайника, - згадує Анна Кострец. - Цей звук не давав спати всім, хто знаходився у відділенні та кардіології - її хрипи під час вдиху було чутно за 15 метрів!
При детальному обстеженні з'ясувалося, що трахея у дитини не тільки здавлена артерією в одному місці, а ще й звужена практично на всій довжині. Це була ще одна вроджена аномалія, і саме через неї дівчинка задихалася. Торакальні хірурги наполягали на терміновій операції, от тільки проблемне серце заважало її здійснити. В таких випадках лікарі налаштовують батьків, що дитина довго не проживе - поєднання двох таких патологій несумісне з життям. Від лікування Мар'янки відмовилися у всіх лікарнях.
Ярослав Труба, заввідділенням хірургії вроджених вад серця.
- Таких дітей раніше не оперували в Україні, - говорить кардіохірург відділення вроджених вад серця Василь Карпенко. - Окремо можна виправити і дефекти в серцево-судинній системі, і зробити пластику трахеї. Але проводити одночасно дві такі складні операціїще ніхто не пробував.
Кардіохірурги зв'язалися з хірургами торакального відділення Національної клінічної дитячої лікарні "Охматдит" і кілька днів розбирали випадок до деталей, шукали шляхи вирішення проблеми. Консиліум клініки під керівництвом директора інституту академіка Геннадія Книшова і замдиректора, професора Василя Лазоришинця прийняв рішення рятувати дитину. Кожен крок операції був розпланований посекундно: хто і що робить, в якій послідовності. Само по собі втручання дуже складне, але ще хірурги розуміли, що існує величезний ризик післяопераційних ускладнень.
Адже дівчинці доведеться довго перебувати на штучній вентиляції легенів. Але все ж 31 травня цього року в операційну зайшли відразу дві бригади лікарів: кардіохірурги Василь Карпенко, Ярослав Труба, Олександр Головенко та торакальні хірурги з "Охматдиту" Олександр Дубровін і Данило Кривченя. Операція із зупинкою серця і підключенням штучного кровообігу тривала 8 годин. Спочатку кардіохірурги усунули пороки в серцево-судинній системі, потім торакальні хірурги зробили малятку пластику трахеї з власних тканин - ніякі імплантати не застосовувалися. Дівчинка буде рости - і її "відремонтовані" серце і трахея будуть рости разом з нею.
- Колеги, між іншим, говорили, що в їхній практиці рідко зустрічається, щоб трахея була звужена на вій довжині, зазвичай буває таке на одній короткій ділянці, - розповідає кардіохірург Ярослав Труба. - Але обидві операції пройшли вдало, дівчинка видужує. Такого в Україні ще ніхто не робив, але якщо б ми відмовили, то батькам нікуди було б звертатися і вони втратили б дитину. Дітей з кількома патологіями народжується дуже багато, але їх не рятують. Думаю, ця операція буде початком нової ери в освоєнні подібних спільних операцій.
Мар'яна всього сім днів була на штучній вентиляції легенів, а потім її перевели у звичайну палату. Мама тиждень стояла під дверима реанімації та періодично передавала дочці грудне молоко. Сьогодні Мар'яна може похвалитися хорошим апетитом - вона із задоволенням бере мамині груди і додала у вазі майже кілограм (тепер у неї 8,5 кг!). І хоча для своїх 10 місяців вона ще дрібнувата, лікарі обіцяють, що все у неї буде чудово - сьогодні цю унікальну пацієнтку виписують.
Комсомольська правда в Україні
Теж мама 2012-06-26 / 13:29:35
Дай Боже здоров"я лікарям і щасливої долі Мар"янці! Радісно читати, що в наших реаліях відбуваються і такі події. Вітаю батьків, бажаю їм, щоб надалі мали з донечки тільки приємні хвилювання!