Щорічне традиційне свято проводів отар на полонини зібрало мешканців усіх сіл гірського району. Кожна сільська рада підготувала свій столик, на котрому виклала те, чим, як кажуть, село багате. На столі Синевирполянської сільської ради, котру представляли голова Юрій Горват та секретар Марія Красняник, лежали овечий сир, бринза, паска, вино, горілка. На задньому плані — овечі гуні, вишивані рушники, вовняні ковдри...
Деякі сільські ради привезли вироби з дерева, картини. Гостей припрошують куштувати напої та наїдки, що на столах.
Збоку від дороги розташували сцену та вівчарську ватру. Угорі - кошара з отарою. Цього літа вівчарі Міжгірщині випровадили на полонини 15250 овець. Буде 37 отар. На свято прийшли 37 найкращих вівчарів району. На сцену виходить перший заступник голови ОДА Іван Балога, заступник голови ОДА Володимир Гоблик, заступник голови облради Михайло Мартин, народний депутат, уродженець села Колочава Станіслав Аржевітін. Вони вручають десятьом найкращим ґаздам Міжгірщини, у господарстві котрих нараховується від 46 до 90 овець, по кольоровому телевізору. Кожному вівчарю дарують «вівчарський набір»: чотиримісний намет, радіоприймач, аптечку, чотири спальні мішки, казанок, ліхтарик. Тобто — усе найнеобхідніше в горах. Свято продовжувалося концертною програмою, яку підготували мешканці району.
...Тим часом угорі четверо вівчарів доять овець та кіз. Це - отара селища Міжгір'я. Молоко з гелет виливають у бочку. Коли вона наповнюється — біля колиби починають варити сир. А двоє вівчарів —Федір Тарахонич із Репинного та Іван Скунць із Міжгір'я — піднімають до неба вівчарські трембіти і, нахмурюючи брови, дують в них.
До речі, Станіслав Аржевітін розповів що цього року вперше туристам надається можливість спробувати себе в якості вівчаря, прибувши до єдиної в Україні Школи вівчарів. У таборі, розташованому під горою Стримбою (1880 метрів над рівнем моря), встановлюється намет, де можна розташуватися. Охочим пропонується під керівництвом досвідчених вівчарів вигнати отару на випас, зварити бринзу і вурду, приготувати вівчарську юшку і навіть подоїти кіз та овець. Такою унікальною можливістю любителі карпатської екзотики можуть скористатися упродовж усього літа.
Сніжана РУСИН, "Новини Закарпаття"
05 червня 2007р.
Теги: