Про це сьогодні йшлося під час прес-конференції з питання відновлення військового кладовища за участі усіх задіяних у проекті сторін. Як зауважували гості прес-конференції, військове кладовище у мікрорайоні «Шахта» по вулиці Тімірязєва давно перебуває у занедбаному стані.
На сьогодні вже відомі імена всіх 1003 похованих на кладовищі. Поіменні дані, детальна інформація про кожного тут захованого була віднайдена під час пошукових робіт у Чеському військовому архіві у Празі. Серед похованих є як чехословаки, так і румуни, поляки, італійці, угорці, німці, австрійці, росіяни. Перше поховання на кладовищі датується 1 вересня 1914 роком.
Для того, аби відновлення кладовища було здійснено «за всіма правилами», сьогодні підписано тристоронню угоду між владою Ужгорода, чеською стороною та українськими пошуковцями-експертами. Нею, як розповів віце-президент ГО «Пошук-Захід» Богдан Пилипів, «ставляться конкретні завдання. Згідно з цими завданнями ми маємо отримати різноманітні дозволи. Перший – на земляні роботи, і він уже майже готовий». Вже завершений підготовчий етап до земельних робіт, минулоріч вирублено дикорослі багаторічні насадження на території кладовища.
У ході відновлення військового кладовища, на його території будуть відновлюватись усі могили і заново встановлюватись такі ж обеліски, які були тут колись на кожній із могил. Відновлення військового кладовища експерти називають «пілотним проектом» і, до того ж, унікальним. За словами Богдана Пилипіва, проект такого масштабу аналогів взагалі в Україні немає.
Загалом по Закарпаттю нараховується 30 тисяч військових поховань. І близько 1,5 тисячі серед них – чехословацькі. Чеські партнери проекту кажуть, що відновлення військового поховання і створення меморіалу стане даниною пам’яті і пошаною людям, які загинули у воєнні роки.
Тетяна Кашуба, Закарпаття онлайн