Годинник пов'язаний тросами з двома великими дзвонами. 12 година. Спочатку металева колодка чотири рази б'є в один дзвін, а потім вісім ударів – у другий.
Дехто з мукачівців загадує під бій курантів бажання.
Юлія Тимко, жителька Мукачевого:
– Єстественно, коли чуєш, як годинник начне бити четверть чи половину, годинник показує – аж душа радіє, да, душа радіє.
Довго вважали, що цей витвір давніх годинникарів зник. Недавно його знайшли на одному з міських складів. Механічна частина годинника збереглася на 90 відсотків. За костельними записами встановили й дату виготовлення часоміра – 1747 рік.
Іван Онисько, годинникар:
– У 47 році він був модернізований. Уже прийняли на той час новшество, яке Галілео Галілей придумав, то єсть поставлено маятник на годинник. І було уже зроблено, поставлено мінутну стрілку.
1904-го року старий храм розібрали. На його місці звели новий. А ровесника Галілея аж через два десятиліття підняли на вежу, щоб і далі відлічував час. У другу світову годинник зупинили. Але оскільки радянська влада до католицьких храмів була лояльною, дзигар щасливо зберігся до наших днів. Тепер за ним доглядає служитель костьолу. Він і переведе стрілки вперед.
Роберт Шандор, служитель католицького храму:
- Можна, тут стрілковий механізм маленько відігнути, прокрутити на один оборот, тобто на годину до переду.
Годинникарі прогнозують відремонтованим курантам довголіття.
Василь Дуфинець, годинникар:
- Може, ще й 200 років. Коли я виджу що щось зносилося, у мене є токарний малий станочок, я втулочки виточив, заклав і далі живуть собі. То мене тішить.
Місце між двома настінними годинниками – одне з найулюбленіших у мукачівців. Кажуть: тут особливо відчутний дух тисячостолітнього міста.
Андрій Луканов, мандрівний музика:
– У Празі є таке ж похоже зданіє і там, розумієте, ходить трубач і грає на трубі. От я би міг, як той трубач, грати для мукачівців кожну годину з цього будинку, з балкончика над циферблатом.
Мукачівські годинникарі збираються реставрувати старовинний годинник у костьолі міста Берегове. А ще готові зробити копію давнього часоміра в мукачівському замку "Паланок". Кажуть, встановлений нещодавно електронний годинник псує візитівку міста.
Автор: Володимир Мельник. Оператор: Богдан Барбіл. Перший Національний