Йдеться про проект створення сонячної електростанції потужністю 10 мВт, котрий планує реалізувати ТОВ «Солар Інвест». Для ознайомлення з ним наших читачів ми запросили до редакції Теківського сільського голову Олександра Коложварі. Отож, нижчеподаний коментар – про суть проекту, його перспективи і значення для громади:
– Товариство з обмеженою відповідальністю «Солар Інвест» зареєстроване в Києві. Ця німецько-українська фірма звернулася до райдержадміністрації з проханням виділити їй земельну ділянку для будівництва на ній сонячної електростанції. Як виявилося, територія, яку було пропоновано цьому товариству, знаходиться в межах нашої сільради. Попередньо 17 жовтня минулого року презентація проекту відбулася в облдержадміністрації.
Відтак генеральний директор ТОВ «Солар Інвест» Освальд Торстен та його представник в Ужгороді Мирослав Шипляк узяли участь у засіданні сесії Теківської сільської ради, яке відбулося 24 жовтня. Розглянувши питання стосовно проекту, депутати дали «добро» на його реалізацію, найперше – нашу згоду на збір документів, які засвідчують право на довгострокову оренду земельної ділянки площею 30 гектарів.
Наразі ТОВ «Солар Інвест» вже здійснено експертну оцінку ділянки, фахівцями проведено дослідження грунтів. Надалі інвестором плануються такі подальші кроки: погодження з усіма відповідними інстанціями з метою відведення земельної ділянки в оренду; оформлення договору оренди земельної ділянки; проектування та отримання дозволу на будівництво і насамкінець – будівельна реалізація проекту і підключення станції до мережі в 2013 році. Об’єм інвестицій складає орієнтовно 30 млн. євро.
А загалом реалізація проекту принесе селу користь: по-перше, створення робочих місць, по-друге, кошти від оренди земельної ділянки надходитимуть до бюджету сільської ради, по-третє, реєстрація електростанції на території сільради (в одному з контурів Гуді) дасть ще одну вигоду – податки також залишатимуться в нашому бюджеті. Ці три пункти ми ставили як вимогу.
Земельна ділянка, де планується побудувати сонячну електростанцію, знаходиться за селом, неподалік від кордону з Румунією (на відстані 30-ти метрів – це захисна зона). Тому ТОВ «Солар Інвест» знадобиться погодження навіть з керівництвом прикордонної служби.
Загальна територія сільського пасовища –58 га. Отож, навіть виділивши земельну ділянку для електростанції площею30 га, для потреб жителів Гуді залишиться ще28 га. Це і так ще й більш ніж достатньо (в селі 36 корів, пасовище виділяється з розрахунку півгектара на господаря кожної з них).
Слід зазначити, що фірма-інвестор йде протореною дорогою – вже має досвід на цьому поприщі. Приміром, побудована товариством сонячна електростанція вже успішно діє на Житомирщині. А з часом установки сонячної електростанції, створеної на Виноградівщині, перетворюватимуть сонячну енергію в електричну і вноситимуть свій вклад в забезпечення електроенергією Закарпатської області.
Ганна Кобаль, "Новини Виноградівщини"
Електрик 2012-01-03 / 17:20:34
Андрій
Плата за оренду території. Ось основний дохід села, + робочі місця, а за електроенергію вони будуть платити так як усі громадяни!
Андрій 2012-01-03 / 17:09:51
а хто сказав, що населення щось отримає. нічого не отримає. спитайте жителів села Білин, Рахівський район, там ГЕС. Скільки дармового світла вони мають, по якій ціні.
то комерційний проект, жителям з того нич не буде.
Електрик 2012-01-03 / 16:53:28
Дивлячись на те, що Закарпаття споживає 500 мВТ електроенергії, то потужність такої електростанції дуже велика, бо навіть 2% від використаної енергії нашим краєм дасть змогу забезпечити велику частину Виноградівського району, тому що для сільського користування цього достатньо, бо насправді велику кількість енергії із 500 мВТ споживають великі підприємства і великі міст Ужгород, Мукачево, Хуст..., а для Виноградівщини, а особливо для села це просто чудово. Люблю читати такі новини коли наша влада щось починає робити.