Доповідач насамперед представив журналістам рішення останніх судів, зокрема, Львівського апеляційного господарського суду, який підтвердив за ТОВ «Закарпатполіметали» законне право на землю під об’єктами золоторудника.
Натомість підприємство у незаконний спосіб хочуть захопити рейдери. «На позачергову сесію Закарпатської обласної ради, призначену на 30 грудня, винесений проект погодження клопотання ПАТ «НАК «Надра Україна» про дозвіл на розробку Мужіївського золотополіметалічного родовища. На депутатів Закарпатської обласної ради з боку НАК «Надра України» та особисто Олега Проскурякова чиниться тиск з вимогою прийняття завідомо незаконне рішення. Ця організація не має можливості здійснювати таку діяльність, тож очевидно, що це робиться для того, щоб поза процедурою закону передати дозвіл іншій компаній», -- заявив Володимир Гуртовий.
За його словами, це аналогічно ситуації, за якої хтось живе у своєму будинку, а рада вирішує віддати його комусь іншому. «Найстрашніше, що таке може трапитися з кожним, - каже В. Гуртовий. – Ми сподіваємося, що обласна рада та особисто голова ради, який своїм підписом ставить останню крапку у її рішеннях, зацікавлені у дотриманні законності в області та не допустять реалізації їх руками рейдерських схем».
Як розповів В. Гуртовий, після усіх судів, через які пройшло підприємство для відновлення своїх законних справ, ті самі особи, які зазіхали на «Закарпатполіметали» сьогодні намагаються повторити ці спроби іншим шляхом.
«Свого часу голова сільради та голова райдержадміністрації В. Фіцай та В. Трикур незаконно віддали земельні ділянки, що належали ТОВ «Закарпатполіметали», підприємствам «Сауляк» та «Береговополіметали». Колишній директор В. Василинець, який допустив розкрадання, довів підприємство до банкрутства, притягається до кримінальної відповідальності. Сподіваємося, що у 2012 правоохоронні органи доведуть цю справу до кінця. Відновлення законності суттєво затягнуло процедуру банкрутства», - зазначив В. Гуртовий.
Питання, яке 30 грудня розглядатиме облрада, стосується не малого чи середнього підприємства. Ціна питання державного рівня, величезної кредиторської заборгованості. А наразі вона перевищує вже 40 млн. грн. (понад 5 мільйонів становить заборгованість по зарплаті, біля 2 млн. грн – заборгованість перед державою і десятки мільйонів гривень – перед іншими кредиторами, у тому числі перед іноземними інвесторами). Ця справа для Закарпаття є іміджевою, оскільки відношення до іноземного інвестора може стати показовим.
Оцінки потенційних інвесторів свідчать, що сума необхідних коштів для відновлення роботи золоторудника складає не менше 180 млн. доларів США. Натомість «плани» НАК «Надра України» – все може бути зроблено практично «безкоштовно», а це не відповідає дійсності, - стверджує В. Гуртовий.
Щодо наміру НАК «Надра України», то, за словами В. Гуртового, установа, яка повинна контролювати ефективне використання надр, виконувати функцію держави по впорядкування цих відносин, натомість сьогодні займається функціями, їй непритаманними. «Очевидною є діяльність НАК в інтересах інших осіб, - переконаний В. Гуртовий. – Натомість реальний потенційний інвестор, який міг би погасити заборгованість та виплатити людям зарплату, за такої ситуації не матиме впевненості у законності, про які інвестиції може йти мова, коли на державному рівні здійснюється спроба незаконного захоплення цього об’єкту. Якщо облрада прийме таке незаконне рішення, то ми знову вимушені будемо звертатися до суду для відновлення справедливості».