На нараду крім спеціалістів державної санепідслужби області були запрошені спеціалісти інших установ: з ТОВ ″Інтерфіл″, державного управління ″Закарпаттяекоресурси″, обласного управління житлово-комунального господарства ОДА, ДП ″Держспоживстандарту″, обласного державного управління охорони навколишнього середовища, обласної державної екологічної інспекції.
В Закарпатській області фасуються парфумерно-косметичні вироби, виготовляється штучне хутро, тканини, трикотажні, швейні вироби, меблі, спортивний інвентар у вигляді лиж, побутові вироби у вигляді тазиків,для прання, граблів для сільгоспробіт, відер, ковшів, підвазонників для квітів, лопаток для побутових відходів, пакувальні вироби, вікна, смоли, продукція з деревного вугілля. Значне місце в промисловості області у минулі роки займали фетро-фільцева та картонна фабрики, велика кількість деревообробних підприємств. Закарпаття в радянські часи вважалося регіоном з виробництва меблів.
Вироби з полімерів застосовуються у вигляді тари при фасуванні харчових продуктів: мінеральної та питної води, різних напоїв (ПЕТ-пляшки, тетра-паки, пакети пакувальні, ковбасні оболонки, плівка, скляна та металева тара). У вартості готової продукції вартість тари становить 7%. Значне місце в нашому житті займає одноразовий посуд, будівельні матеріали, фарби, лаки, клеї та багато інших товарів та продукції, до складу якої надходять хімічні речовини, які при порушенні технологічних регламентів виготовлення такої продукції можуть негативно впливати на стан здоров’я споживачів.
Санітарно-епідеміологічні станції здійснюють нагляд за умовами реалізації величезної групи нехарчових товарів, звертаючи увагу на надходження на ринок безпечної продукції (будівельних матеріалів, товарів побутової хімії, продукції парфумерно-косметичної промисловості, товарів дитячого вжитку, виробів медичного призначення та всього іншого, що не підпадає під харчові продукти).
Випадків небезпечної дії будь-якої продукції, товарів, що виробляється, застосовується, реалізується в області, зареєстровано не було. Проблемою, яка ускладнюється з року в рік, є полімерні відходи, що утворюються на виробництві, а головне у побуті. З загальних обсягів твердих побутових відходів полімерні становлять 10-15%. У світі розроблені методи поводження з такими відходами в залежності від їх складу (вторинне використання з переробкою в мономери та штучне паливо, спалювання, захоронення на полігонах, біорозклад).
Висновок стосовно полімерних відходів зроблений наступний: всі методи забруднюють навколишнє середовище, крім використання полімерних виробничих та побутових відходів в якості вторинної сировини. В Закарпатській області відсутні чіткі плани перш за все стосовно збору від населення полімерних побутових відходів. Навіть в обласному центрі відсутні контейнери для роздільного збору від населення використаної тари. Виробничі відходи та частина побутових з сміттєзвалищ збираються та після часткової обробки вивозяться за межі області на переробку. На нараді було доведено, що в області немає такої кількості полімерних відходів, щоб організовувати виробництво з їх переробки. Необхідно впроваджувати інші шляхи поводження з такими відходами.
В Україні діє Закон ″Про відходи″, але він не спрацьовує в повному обсязі. А така проблема повинна вирішуватися на державному рівні. Для цього необхідні кошти та, напевно, немалі. Вважаю, що частину їх можна відраховувати з тих 7%, що складають вартість тари з загальної ціни готової продукції.
Сьогодні ще природа справляється з надмірним своїм забрудненням відходами різних класів небезпеки, а ось що буде завтра, сказати важко. Поки кожен з нас, починаючи від пересічного громадянина до високо посадовця, не перейметься справою охорони оточуючого нас середовища, позитивних зрушень важко чекати.
Зав. токсикологічною лабораторією облСЕС О. Пономарьова
Пан Баклажан 2011-11-26 / 13:19:35
Яка єрунда!
Нехай не буде повної переробки, але закупити хоча б подрібнювач для ПЕТ-пляшко може собі дозволити кожен район.
Або навіть гранулятор - вимитий ПЕТ, перероблений на гранули, коштує тисячи євро за тонну, в Китаї та навіть Польщі на нього стабільний попит. Труднощі - із збором пляшок, не бажають наші "ковдоші" за копійки його тягати в заготконтори
Istvan 2011-11-26 / 11:01:02
В венгерском селе Тужер работает цех, из пластиковых бутылок изготавливают мешки.