"Гострий стенозуючий ларинготрахеїт або, як його ще називають, несправжній круп є небезпечним станом, що може виникнути на фоні гострих респіраторних інфекцій", — розповідає дитячий лікар Ольга Русановська. Найбільш небезпечним захворювання є для дітей віком від 6 місяців до 2-3 років, тому батьки таких малюків повинні бути особливо пильними. За словами педіатра, несправжній круп, як правило, починається раптово, частіше уночі, в період з 3-ї до 5-ї. Найбільш характерні симптоми захворювання: "гавкаючий" кашель, осиплість голосу, задишка, втягнення податливих місць грудної клітини та області під грудьми. При цьому дихання дитини є ускладненим: особливо важко дається вдих, дихання набуває "пиляючого" характеру.
Що ж робити, якщо в дитини стався напад? По-перше, як радить лікар, не панікувати. Запам'ятайте: ваші емоції тільки заважатимуть приймати правильні рішення і ще більше налякають малюка. По-друге, дійте швидко, злагоджено і рішуче. По-третє, обов'язково викликайте лікаря або навіть "швидку" (номер виклику — 103), а у цей час проведіть ряд заходів, що покращать стан дитини.
Отже, в першу чергу потрібно:
1. Взяти дитину на руки у вертикальне положення. Таким чином поліпшується відтік крові та лімфи від гортані, що зменшує набряк.
2. Заспокоїти маля, адже неспокій погіршує симптоми дихальної недостатності.
3. Забезпечити доступ свіжого повітря (відкрити вікно, провітрити приміщення, якщо боїтеся протягів, відкрийте кватирку або вікно в сусідній кімнаті). Оптимальною температурою для полегшення симптомів є 16-18 °С. Добре, якщо повітря є помірно вологим. Для досягнення вологості розвісьте мокрі простирадла на батареї, а також над ліжком дитини. Можна включити кран із гарячою водою і перенести дитину у ванну кімнату.
4. Дати дитині тепле лужне пиття. Рідину дають невеличкими порціями (можна з ложечки). Що саме давати — залежить від того, яким на даний момент є вигодовування дитини. Тобто це може бути грудне молоко, суміш, коров'яче молоко. Добре для подібних цілей підходить лужна мінеральна вода (Лужанська-7, Поляна Купіль, Боржомі). Перед застосуванням "мінералку" потрібно нагріти до температури тіла на маленькому вогні, постійно перемішуючи, аби позбутися газів.
5. Можна провести теплі лужні інгаляції. Для цього необхідно взяти 1 столову ложку соди на 1 літр гарячої води. Діти не люблять, коли їх накривають рушником над ємкістю з гарячим розчином, у даному випадку робити цього і не потрібно. Запам'ятайте: відстань від обличчя до рідини може бути 25-45 см, важливо, щоб повітря, яким дихає дитина, було лужно-вологе. При наявності небулайзера також можна використати мінеральну воду, головне, щоб розчин, у будь-якому випадку не був гарячим.
6. Якщо немає підвищення температури, рекомендується зробити гарячу ванночку для ніг (не вище 40°С), однак не варто додавати туди які-небудь ефірні масла, адже у схильних до алергії дітей вони можуть посилити кашель і навіть погіршити стан.
7. З дозволу лікаря дати дитині протиалергічні (тавегил, лоратадин, дезлоратадин, цетиризин) та жарознижуючі (нурофен або парацетамол) препарати.
Несправжній круп — підступна хвороба, його краще "перелікувати, ніж недолікувати", адже у деяких випадках ціна зволікання — життя дитини. Як стверджують фахівці, іноді смертельнонебезпечний стан може виникнути за короткий проміжок часу: від 30 хвилин до декількох годин. А тому діяти треба швидко і правильно.
Закарпаття онлайн щиро сподівається, що ця інформація буде корисною багатьом, а комусь допоможе розпізнати хворобу на початкових стадіях. Та все ж хочеться вірити, що користатися даними порадами закарпатським батькам не доведеться. Нехай ваші дітки будуть здоровими!