Про це сьогодні, 26 вересня, під час прес-конференції "Міграційний потенціал Західної України та особливості візової політики консульських установ у Львові" розповів голова Львівського юридичного товариства, представник громадської ініціативи "Європа без бар'єрів" у Львові Андрій Лепак.
Абсолютна більшість (68%) опитаних респондентів не мають і навряд чи будуть мати плани на виїзд за кордон на тимчасові заробітки або постійне проживання. Чіткі плани щодо виїзду за кордон на тривале перебування мають 6% респондентів, інші 25% – це потенційні мігранти, які не виключають такої можливості при певних умовах. Саме цей 31% становить міграційний потенціал на найближчі 5 років.
На такий крок, як еміграція, за словами А. Лепака, здебільшого зважуються чоловіки до 50 років, які готові їхати на важкі роботи. Загалом респонденти негативно відносяться щодо того, щоб залишитися за кордоном за будь-яку ціну. Уявлення і думки респондентів стосовно питань міграції формується через досвід родичів і близьких друзів, адже у кожного другого респондента вони перебували чи перебувають за кордоном.
Серед перешкод для мігрування респонденти найчастіше називали ускладнену процедуру отримання візи чи дозволів для перебування у тій чи іншій країні. При цьому, закарпатці для своїх подорожей вибирають Угорщину, Словаччину чи Чехію, а мешканців Львівської та Волинської областей – Польщу.
За словами А. Лепака, відсоток бажаючих виїхати за кордон українців для Польщі може бути дзвоником, адже Польща може отримати робочу силу, бо її громадяни мігрують у Європу.
Як розповіла директор регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в Ужгороді, представник громадської ініціативи "Європа без бар'єрів" в Ужгороді Світлана Мітряєва, найбільший міграційний потенціал в Закарпатській області – це угорські нацменшини, які їдуть туди на заробітки. Разом з тим вона наголосила: "Хочу привернути увагу дипломатів, що той ризик, який ЄС завжди висуває до України: якщо буде спрощено візовий режим, то наплив людей хлине в Європу, цього не буде".
В опитуванні, яке вже вп'яте проводила громадська ініціатива "Європа без бар'єрів" взяли участь 805 респондентів. Опитування проходило у червня-серпні цього року.