З моменту побудови і прийняття в експлуатацію ГЕС на водозаборах водосховищах стояли тільки "сміттєзахисні решітки", котрі не виконували функції рибозахисту, а тому викликали справедливі нарікання природоохоронних органів. Воно і зрозуміло, адже під час роботи турбін за інерцією в "трубу" попадали всі водні живі ресурси, що перебували в цей момент в водозабірнику. Про наслідки годі вже і думати.
В результаті кропіткої роботи Закарпатдержрибоохорони та розуміння керівництва ПАТ "Закарпаттяобленерго" про необхідність дотримання екологічних норм і природоохоронного законодавства і було прийнято рішення останніми на обладнання водозабірної споруди ефективним рибозахисних пристроєм яким є ЕГРЗ-М.
Електроградієнтний рибозахисний пристрій типу ЕГРЗ-М призначено для запобігання попаданню риби та її молоді до водозабірних споруд насосних станцій згідно з вимогами до рибозахисних пристроїв, викладених у БНіП 2.06.07-87та рекомендовано Головним управлінням рибоохорони Держрибагентства України до застосування.
За оцінками спеціалістів ефективність встановленого "рибозахисту" складає не менше 90% і базується на створенні на певній відстані зони електричного поля, яка близька до межі порогу сенсорної чутливості, що у свою чергу, викликає рефлекторні й нервово-м'язові реакції електрорецепторів риби й перешкоджає проникненню її в "захоплюючі" потоки води.
Прийняття в експлуатацію "рибозахисту" проводилось комісійно за участі представника "Закарпаттяобленерго", Держрибагенства, Закарпатдержрибоохорони та виробника пристрою. З моменту введення в роботу, на протязі року інспекторами рибоохорони будуть проводитись іхтіологічні дослідження щодо визначення ефективності "рибозахисту" до конкретних умов.