"Ви чорнобильських курей не бачили?" — саме так жартома пан Василь зустрічає гостей. Ферма зі страусами розмістилася на околиці міста Хуста, якщо заїжджати з села Іза. Африканські страуси за походженням проживають на колишній свинофермі з 2002 року, спочатку їх було всього п'ятеро, завезених із Голландії. Сьогодні ж на фермі 56 дорослих страусів, 20 "підлітків" та понад 60 малюків-страусенят. На одного страуса-самця припадає двоє самок.
Хоча дев'ять років тому розведення страусів викликало скептичну усмішку, зараз створення подібних ферм зростає, у Закарпатті страусині ферми є ще і у селі Онок (Виноградівський район) та у селі Холмці (поблизу Ужгорода). Проте хустський фермер не боїться конкуренції. "Страусині ферми є і у Києві, і у Івано-Франківську, але "малят" купувати приходять до нас, — каже Василь Перець, власник екзотичних птахів. — Був у мене знайомий, котрий купив 15 малих страусів з іншої області, то 4 чи 5 з них загинули. А ще його обдурили, продавши 7-місячних страусів за річних". Тому пан Василь не надто переживає через конкурентів, адже у нього вдосталь постійних клієнтів і, за його словами, страусиний бізнес в Україні заповнений всього на 2%. За словами господаря, ніяких ліків чи щеплень страусам не дає. "Це сильні птахи, проте треба докласти певних зусиль для того, щоб вони акліматизувалися на новому місці. До 3 місяців на новій території страус може бути слабким, потім він сильнішає". Страуси не вибагливі до їжі та особливого догляду не потребують.
Незвичне заняття для нашого клімату і наших людей, за словами пана Василя, приносить практичний заробіток. "Яйця страусів важать від 1,5 до 2 кг, їх купують переважно для випічки та господарства. Одне коштує приблизно 150 гривень. Також можна придбати шкаралупу з яйця, нещодавно жінка з Івано-Франківська замовила таку для писанки". Під час екскурсії власник хизується чобітьми та паском зі страусиної шкіри з-за кордону, адже для нас це дорога екзотика. Основним джерелом прибутку є продаж яєць та маленьких страусят. Вигідніше купувати малих страусів, тому що вони коштують приблизно 150 євро, а дорослі — 700—800 євро. М'ясо цих птахів має смак яловичини, але в Україні це поки що делікатес і недешеве задоволення (у Європі кілограм страусиного м'яса вартує приблизно 25—35 євро). Проте пан Василь споживає його майже щодня.
До розведення страусів Василь Перець протягом тривалого часу був у нафтовому бізнесі. Проте відмовився тримати заправки, після того як у країні почали скуповувати нафтопереробні заводи, і вирішив щось змінити. Одного разу, почувши, що страус їсть вп'ятеро менше за свиню, а м'яса у нього стільки ж, не на жарт зацікавився цим. Господар не приховує, що ідея заснування такого типу бізнесу була ризикованою, і зізнається, що створення страусиної ферми вимагає одразу великих капіталовкладень. Він уважно слідкував за розведенням цих птахів, побував у Бельгії, Голландії, Швеції. "Коли побачив, як у Данії страуси бігають снігом у мороз, зрозумів, що на будь-якій території України для них буде рай".
Власник ферми на страусах не хоче зупинятися, його новий задум — крокодили. Ця ідея шокує всіх, хто чує про неї, окрім самого пана Василя. Після розмови з ним став зрозумілим його принцип — є ціль, нема перешкод. Хоча ця справа є складною: спочатку потрібно створити рибник, щоб харчувати крокодилів, облаштувати територію огорожею, забезпечити тварин теплою водою та усіма необхідними умовами.
Василь Перець є колоритною особою не тільки в Закарпатті, а й в Україні: нещодавно він став учасником нового проекту каналу СТБ "Фермер шукає дружину". Пан Василь найстарший учасник проекту, йому 60 років. Проте язик не повертається назвати цього підтягнутого, смуглявого чоловіка старим. Він обожнює свою справу, любить подорожувати, грати у футбол. Василь — удівець, має троє доньок і п'ятеро онуків. До речі, це нове реаліті-шоу (українська версія британського формата Farmer Wants a Wife), у якому десять чоловіків-фермерів із різних куточків країни, різного віку і соціального статусу шукають свою другу половинку. 12 липня телеканал показав відзнятий відеоролик, у якому кожен із учасників розповів про себе, власне господарство і жінку своєї мрії. П'ять фермерів, які отримають найбільшу кількість листів і звернень від глядячок, стануть основними учасниками шоу. Тоді кожному фермерові потрібно буде познайомитися з 5 відібраними дівчатами і під час спілкуванні обрати 3 учасниць, які й вирушать у його угіддя для спільного ведення господарства. Там проходитимуть побачення, наприкінці шоу 5 фермерів виберуть по одній дівчині, з якою захочуть продовжувати стосунки і розвивати своє господарство. Ще одним учасником із Закарпаття є 21-річний Антон Бойко.
Цікаво, що Василь Перець не подавав заявку на участь у цьому проекті. "Моєму здивуванню не було меж, тому участь у цьому проекті для мене великий сюрприз. Я розпитував інших учасників: хтось сам писав у редакцію, за когось заявку на участь написали батьки чи близькі. У моїй ситуації ані я, ані мої родичі нічого подібного не робили, а редакція СТБ лаконічно відмовчується і каже, що це секрет". Пан Василь зізнається, що вже має перші листи від шанувальниць. Чи знайде власник страусиної ферми щастя на телепроекті, покаже час.
Алла Погоріляк, РІО